Episinus angulatus - snovačka hranatá

29. 5. 2009 vytvořil

Episinus angulatus (Blackwall, 1836) - snovačka hranatá

Čeleď: Theridiidae - snovačkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Bizardní snovačka, velikost těla až 8 mm (hlh. 1,5-1,6 mm). Hlavohruď je oválná až kulovitá, světle zbarvená s tmavým pruhem uprostřed, podél světlého okraje jsou ještě 2 tmavé linky. Zadeček je nápadně hranatý, téměř trojúhelníkovitý, s tmavou laločnatou skvrnou na svrchní straně. Nohy jsou žlutavé s tmavohnědými, širokými kroužky. Třetí pár nohou je nápadně kratší něž zbylé páry.

 

Možná záměna: Záměna je možná za velice podobnou snovačku uťatou (Episinus truncatus). Snovačka uťatá má tmavou hlavohruď a první dva páry nohou. Také je poměrně vzácnější. K přesnému určení je třeba porovnat pohlavní orgány.

 

Rozšíření: Palearktický druh (Evropa, Asie), v Asii až po Čínu.

 

V ČR poměrně hojná,  zejména v nížinách.

 

Biologie a ekologie: Snovačka hranatá obývá světlé lesy, lesní okraje, lesostepi, ale i zahrady nebo parky. Najdeme ji na bylinné vegetaci i na nižších keřích, kde si tká řídké sítě. Bělavý kulovitý kokon vytváří samice v letních měsících a zavěšuje ho v blízkosti sítě, někdy i pod kůru či kameny. Kokon obsahuje až 50 načervenalých vajíček. Mláďata po vylíhnutí zůstávají nějaký čas v blízkosti sítě a poté se rozprchnou do okolí. V klidové poloze připomínají snovačky z rodu Episinus svým postojem, čelistrnatky z rodu Tetragnatha.

 

episinus_angulatus2 episinus_angulatus1  

 

Literatura:

 

Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.