Dentaria enneaphyllos - kyčelnice devítilistá

8. 10. 2008 vytvořil Martin Hanzl

Dentaria enneaphyllos L. - kyčelnice devítilistá  

Čeleď: Brassicaceae - brukvovité  

Status: C4a

 

Popis: Vytrvalá bylina s plazivým podzemním oddenkem, z nějž vyrůstá přímá a nevětvená lysá lodyha 20-30 cm vysoká. Lodyžní listy jsou 3, ve zdánlivém přeslenu, vzniklém zkrácením internodií jinak střídavých listů. Listy jsou trojčetné s lístky vejčitě kopinatými až kopinatými, lysými, na okraji nestejně pilovitými. Květy jsou čtyřčetné s bledě žlutou korunou, skládají vrcholový hrozen. Plodem jsou vzpřímené až šikmo odstálé šešule.

 

Rozšíření: Areál celkového rozšíření druhu pokrývá středoevropská a jihoevropská pohoří a jim přilehlá území.

 

Těžiště výskytu kyčelnice devítilisté v ČR je v podhorských a horských oblastech (nejhojněji Krkonoše, Hrubý Jeseník, Beskydy a Brdy) a ve vlhčích a členitějších oblastech nižších poloh (severní a severovýchodní Čechy, Křivoklátsko, severní a východní Morava).

 

Ekologie: Kyčelnice devítilistá obývá především květnaté bučiny a jedlobučiny (je jedním z diagnostických druhů květnatých bučin). Vyhledává stinná až polostinná stanoviště na živinami bohatých půdách. Kvete od dubna do června.

 

  

Literatura:

 

Slavík B. (1992): Dentaria L. – kyčelnice. – In: Hejný S., Slavík B., Kirschner J. & Křísa B. (eds), Květena České republiky 3, p. 110–115, Academia, Praha.