Cuscuta epithymum - kokotice povázka

21. 7. 2023 vytvořil Václav Dvořák

Cuscuta epithymum (L.) L. – kokotice povázka

Čeleď: Convolvulaceae – svlačcovité

Status: běžný druh

 

Popis: Bylina s tenkou, větvenou, lysou, bělavou až světle nachovou lodyhou, dlouhou obvykle 30–80 cm. Květenství je tvořené hustý, kulovitým klubíčkem složeným až z 25 květů. Květy 5četné, bělavě růžové až načervenalé, přisedlé; kalich bělavý až nahnědlý, kratší než korunní trubka; kališní cípy tupé nebo špičaté; korunní cípy do plochy rozložené nebo nazpět ohnuté; šupiny v korunní trubce zdéli báze tyčinek, nepravidelně zubaté až třásnité; tyčinek 5; čnělky stejně dlouhé, spolu s bliznou delší než semeník. Tobolky kulovité, obalené zaschlou korunou.

 

Možná záměna: Kokotice povázka je proměnlivý druh zejména co do velikosti květů. Kokotice žlutavá (Cuscuta approximata) se odlišuje lesklými, žlutavými kalichy a žlutavými lodyhami, kokotice evropská (C. europaea) má čnělku s bliznou kratší semeníku.

 

Rozšíření: Euroasijský druh s rozsáhlým areálem na východ zasahujícím na Sibiř po řeku Ob. Roste rovněž na Blízkém východu a v severní Africe. Jako nepůvodní druh je znám ze Severní a Jižní Ameriky a z Austrálie.

 

V Česku se vyskytuje roztroušeně od nížin do podhůří, jen místy (např. v Bílých Karpatech a v jz. Čechách) hojně. Těžiště rozšíření se nachází v nižších středních polohách.

 

Ekologie: Druh suchých, křovinatých strání, okrajů lesů a křovin, často roste podél komunikací, na polích a rumištích, na loukách. Spíše výjimečně roste na vlhkých biotopech. Za vhodných podmínek dokáže vytvářet bohaté populace parazitující na rozmanitých skupinách rostlin z čeledi Asteraceae, Brassicaceae, Poaceae, Campanulaceae, Lamiaceae, Polygonaceae, ale také na kapradinách a rostlinách z dalších čeledí.

 

Jednoletý terofyt s fenologickým optimem kvetení od července do začátku října.

 

 

Literatura:

 

Costea M., García M. A. & Stefanović S. (2015): A Phylogenetically Based Infrageneric Classification of the Parasitic Plant Genus Cuscuta (Dodders, Convolvulaceae). – Systematic Botany, 40(1): 269–285.

 

Chrtek J. sen. (2000): Cuscuta L. In: Slavík B., Chrtek J. jun. & Štěpánková J. (eds), Květena České republiky 6, Academia, Praha, 174–178.