Crepis pulchra - škarda sličná

23. 10. 2024 vytvořil Václav Dvořák

Crepis pulchra L. – škarda sličná

Syn.: Chondrilla pulchra (L.) Lam.; Idianthes pulchra (L.) Desv.; Intybellia pulchra (L.) Monnier in Ess.; Lagoseris pulchra (L.) Sennikov in Checkl.; Lapsana pulchra (L.) Vill.; Launaea pulchra (L.) Pavlov; Phaecasium pulchrum (L.) Rchb. f.; Prenanthes pulchra (L.) DC.; Sclerophyllum pulchrum (L.) Gaudin

Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Status: neofyt

 

Popis: Bylina s tenkými kořeny. Lodyhy jednotlivé, vzpřímené, jednoduché, větvené v horní části, vysoké do 100 cm, v horní části lysé, ve spodní části žláznaté. Přízemní listy v růžici, čepele obvejčité, na okraji hluboce zpeřeně laločnaté až zubaté, se zveličelým koncovým úkrojkem, pokryté kratšími žláznatými a delšími nežláznatými chlupy. Listy na stonku kopinaté, horní až čárkovité. Květenstvím je složený vrcholík tvořený drobnými květy. Zákrov válcovitý, lysý, vnější zákrovní listy s bílým okrajovým lemem, kýlnaté. Korunní lístky žluté. Nažky heteromorfní – okrajové zploštělé, vnitřní válcovité, rýhované, s jemným, bílým chmýrem.

 

Možná záměna: Na našem území dobře poznatelný druh zejména v kombinaci jednoleté životní formy a lysých, kýlnatých zákrovů.

 

Rozšíření: Druh s euroasijským areálem a výraznou (sub-)mediteránně-(sub-)kontinentální tendencí, který se vyskytuje především v jižní Evropě, sz. Africe s přesahem na východ do Střední Asie. Hranice přirozeného areálu jsou nezřetelné, za původní je považován ještě v Lucembursku a Německu, v Belgii již za nepůvodní druh. Rovněž na Slovensku je druhem původním, dokonce chráněným. Mimo Evropu se tato škarda jako sekundární druh objevuje hojně v Severní Americe, s nižší frekvencí v Jižní Americe.

 

V České republice byl poprvé nalezen až v roce 2021 a v současnosti se vyskytuje bodově na jižní a jihovýchodní Moravě, v intravilánu Ostravy, pražského Žižkova, na nádraží v Duchcově, v dole ČSA u Mostu a v okolí Podbořan v sz. Čechách. Lze očekávat, že lokalit na druhotných stanovištích bude přibývat.

 

Ekologie: Škarda sličná osidluje rozmanitá stanoviště ruderálního charakteru. Preferuje suchá, otevřená, osluněná místa, jako jsou okraje železnic a silnic, opuštěné a pustnoucí plochy, skládky, méně často také pastviny a suché trávníky.

 

Jednoletý terofyt s fenologickým optimem kvetení od konce května do srpna.

 

 

Literatura:

 

Dostál J. & Červenka M. (1991): Veľký kľúč na určovanie vyšších rastlín I. – Slovenské pedagogické nakladateľstvo, Bratislava, s. 1177.

 

Eliáš P. jun., Turisová I. & Ťavoda O. (2010): Occurrence of Small flower Hawksbeard (Crepis pulchra L.) in Slovakia. – Thaiszia – J. Bot., 20: 127–135.

 

Vávra J. (2023): Inventarizační průzkumy cévnatých rostlin na lokalitách uhelných lomů ČSA a Vršany (severozápadní Čechy, Ústecký kraj). – Příroda, Praha, 45: 3–32.