Carex pendula - ostřice převislá

14. 2. 2010 vytvořil Martin Hanzl

Carex pendula Huds.  ostřice převislá

Čeleď: Cyperaceae  šáchorovité

Status: C4a

 

Popis: Ostřice převislá je vytrvalá  hustě trsnatá bylina dorůstající výšky 50150 cm. Listy jsou dvoubarevné - svrchu zelené, zatímco naspodu sivé, jsou složené (tzn. na příčném průřezu mají tvar širokého písmene M), dorůstají délky 2090 cm a šířky 1020 mm. Listový jazýček je blanitý, bělavý a špičatý. Pochvy spodních listů jsou hnědočervené barvy, někdy s vínovým nádechem. Mohutné olistěné lodyhy jsou zakončeny někdy až 100 cm dlouhým květenstvím. Ostřice převislá patří mezi různoklasé ostřice, koncový klásek je samčí, pod ním je zpravidla kolem 5ti úzce válcovitých samičích klásků. Ty jsou nicí (převislé ? viz jméno!), hustokvěté a dlouze stopkaté (stopka částečně ukryta v pochvě listenu). Plevy jsou hnědavé. Mošničky oválného tvaru jsou lysé a matné, vybíhají v bezzubý zobánek.

 

Možná záměna: Zaměnit lze ostřici převislou snad jen s další lesní trsnatou ostřicí, která má rovněž úzce válcovité převislé klásky na dlouhých stopkách - s ostřicí lesní (Carex sylvatica). Ostřice lesní však má pochvy bělavé, listy oboustranně zelené a užší (většinou do 8 mm šířky), samičí klásky řídkokvěté a lesklé mošničky. Ostřice lesní je velmi hojný druh.

 

Rozšíření: Celkový areál druhu pokrývá téměř celou Evropu s výjimkou Skandinávie. Mimo Evropu se pak ještě vyskytuje izolovaně na Kavkaze a v Turecku.

 

V ČR se druh vyskytuje častěji pouze na Moravě, a to obzvlášť v její karpatské části, roztroušeně též ve východních a severních Čechách. Vzácně jej nacházíme v jižních Čechách a mimo zmíněné oblasti.

 

Ekologie: Ostřice převislá roste na lesních prameništích, při březích lesních potůčků, na pasekách a v prameništních olšinách. Kvete od května do června. Jedná se o hemikryptofyt (obnovovací pupeny jsou přes zimu chráněny stařinou nadzemní biomasy z předchozího vegetačního období).

 

Ohrožení a ochrana: Druh patří mezi taxony, jež by se v blízké budoucnosti mohly stát ohroženými. Ohrožena je kupříkladu změnami v lesním hospodaření (výsadba monokultur, ovlivnění vodních poměrů na stanovišti).

 

Význam: Ostřice převislá bývá pro svoji majestátnost a dekorativní vzhled někdy i pěstována.

 

 Carex_pendula_1 Carex_pendula_2 Carex_pendula_3 Carex_pendula_4 Carex_pendula_5 Carex_pendula_6

 

Literatura:

 

Řepka R. & Grulich V. (2014): Ostřice České republiky. – Lesnická práce, 205 pp.