Carex digitata L. – ostřice prstnatá
Čeleď: Cyperaceae – šáchorovité
Status: hojný druh
Popis: Ostřice prstnatá je vytrvalá trsnatá bylina dorůstající výšky 10–30 cm. Listy jsou sytě zelené, lysé, kolem 5-ti mm široké a nepřesahují květenství (zpravidla jsou mnohem kratší). Listové pochvy mají nápadnou červenou či hnědočervenou barvu. Květonosné lodyhy jsou postranní, takže střed listových růžic bývá sterilní. Lodyhy nejsou výrazně olistěné a ve svrchní části jsou zakončeny květenstvími s prstovitě sblíženými klásky (název!), podepíranými pochvatými podpůrnými listeny načervenalé barvy. Samčí klásky jsou přisedlé, tenké a válcovité. Samičí klásky jsou nápadně řídkokvěté (5–10 květů), na 1–3 cm dlouhých stopkách. Plevy samičích klásků jsou hnědé, se zeleným kýlem a suchomázdřitým tupým okrajem. Mošničky jsou obvejčité a srstnaté.
Možná záměna: Ostřice obecně patří k obtížným taxonomickým skupinám. Při jejich určování je třeba věnovat pozornost obzvláště strategii růstu (výběžkaté × trsnaté rostliny), pochvám (zbarvení a charakter spodní části starých listů), květenství (počty klásků a jejich pohlavnost, řídkokvěté × hustokvěté), mošničkám (tvar, přítomnost zobánku, lysé × chlupaté) a plevám (tvar a zbarvení). Od mnohem vzácnějšího druhu ostřice ptačí nožka (Carex ornithopoda) se liší většími mošničkami a rozvolněnějším květestvím.
Rozšíření: Těžiště výskytu druhu leží ve východní polovině Evropy, odkud proniká do západní Asie. Izolovaně se vyskytuje na Kavkaze a východním pobřeží Asie. Roztroušeně je přítomen i v západní polovině Evropy.
Druh se v ČR vyskytuje roztroušeně až hojně na vhodných biotopech.
Ekologie: Ostřice prstnatá osidluje stinné i světlé listnaté lesy a křovinaté stráně od nížin až do horských poloh.
Hemikryptofyt, který kvete od dubna do května.
Literatura:
Řepka R. & Grulich V. (2014): Ostřice České republiky. – Lesnická práce, Praha.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!