Carduelis carduelis - stehlík obecný

5. 8. 2010 vytvořil Zdeněk Mačát

Carduelis carduelis (Linnaeus, 1768)  stehlík obecný

Řád: Passeriformes  pěvci, čeleď: Fringillidae  pěnkavovití

Status: běžný druh

 

Popis: Stehlík obecný je menší než vrabec (1113 cm), zbarvením však velmi nápadný a nezaměnitelný pěvec. Čelo a hrdlo jsou sytě červené, temeno a krk (zadní část) jsou černé. Zbytek hlavy je zbarven bíle (zbarvení tvoří půlměsíc, nebo náhrdelník). Hřbet je hnědý, křídla jsou černá, křídelní pásky jsou výrazně žluté. Koncová pera (letky i ocasní) na sobě nesou bílé tečky. Pohlavní dimorfizmus je špatně znatelný. Samec má na rozdíl od samice černě zbarvená pírka v okolí zobáku a červenou masku za zadní okraj oka. U juvenilních jedinců se nesetkáme s pestře zbarvenou hlavou jako u dospělců. Hlava je hnědá s bílou skvrnou v oblasti hrdla.

 

Rozšíření: Euroasijský druh obývající i severní Afriku. Na celém území Evropy je stálý, stejně tak v Malé Asii, severní Africe a Blízkém Východu. V oblasti Postsovětských repubulik se vyskytuje pouze v létě. Vysazen byl v Austrálii, na Novém Zélandu a několika ostrovech u břehů Jižní Ameriky.

 

V České republice hojně rozšířen po celém území od nížin do hor (až 1000 m n. m.).

 

Biologie a ekologie: Původní domovinou stehlíků byly řídké listnaté a smíšené lesy. V dnešní době se adaptoval na prostředí ovlivňované člověk a náhradní biotopy našel v parcích, remízcích nebo na předměstích. V období dubna se utvářejí páry, které hnízdí od května do července. Hnízdo staví samice na listnatých stromech, je to silná misky spletená z větviček, kořínku a mechu. Samička snáší 45 bílých vajec s hnědými až červenými tečkami či čárkami. Na vejcích sedí pouze samice, která po tuto dobu krmena samcem. Stehlíci jsou semenožraví ptáci. Mláďata jsou však v prvních dnech života krmena živočišnou potravou (hmyz).

 

Hlas: Nahrávku zpěvu naleznete zde.

 

     

 

Literatura: 

 

Hudec K., a kolektiv (1983): Fauna ČR, svazek 29/1, Ptáci 3/II. – Academia, Praha.
 
Svensson L., Grant P. J. (2004): Ptáci Evropy, Severní Afriky a Blízkého východu. Praktická určovací příručka. – Svojtka, Praha.
 
Šťastný K., Bejček V., Hudec K. (2006): Atlas hnízdního rozšíření ptáků v České republice 2001–2003. – Aventinum, Praha.