Calvatia utriformis - pýchavka dlabaná

3. 5. 2018 vytvořil Stanislav Rada

Calvatia utriformis (Bull.) Jaap – pýchavka dlabaná

Syn.: Calvatia caelata (Bull.) Morgan; Globaria bovista Quél.; Handkea utriformis (Bull.) Kreisel; Lycoperdon utriforme Bull. – plešivka dlabaná

Čeleď: Agaricaceae – pečárkovité

Status: běžný druh

 

Popis: Plodnice je až 15 cm vysoká, obráceně hruškovitá, její zúžená základna tvoří širokou krátkou stopku. Barva plodnice je čistě bílá až smetanová, později hnědnoucí až hnědá. Tetřich (vnitřní část plodnice, patrná po rozkrojení) je v mládí bílý, později olivově hnědý a nakonec hnědý. Povrch horní části plodnice je pokryt špičatými bradavkami, které tvoří šestiúhelníkovou mozaiku. Bradavky postupně opadávají a mohou vytvářet ježatý vzhled horní části plodnice. Nakonec se celá horní část rozpadá a plodnice se mění v otevřený kalich, ze kterého se uvolňuje černohnědý výtrusný prach. Výtrusy velikosti 4,5–5,5 µm jsou hladké, skoro kulaté, silnostěnné, s jednou olejovou kapkou.

 

Možná záměna: Podobná pýchavka palicovitá (Handkea excipuliformis) je v průměru menší, má delší a užší stopkovitou část plodnice a je pokrytá podstatně drobnějšími bradavkami (jemné ostny). Pýchavka obrovská (Langermannia gigantea) je zpravidla větší a nemá stopku, její plodnice je jednoduše kulovitá a hladká. 

 

Rozšíření: Evropa, temperátní zóna Asie až po Japonsko, Severní Amerika (východ USA a Kanady, Mexiko). Uváděna je také z Chile, jižní Afriky a Nového Zélandu.

 

V ČR roztroušeně od nížin do hor, těžiště rozšíření leží v pahorkatinách. Není hojná.

 

Ekologie: Roste většinou na suchých loukách nebo pastvinách, na stepích a v lesních lemech, méně často též ve světlých listnatých lesích a v parcích. Dává přednost písčitým půdám. Plodnice se objevují zpravidla od června do října, jednotlivě nebo ve skupinách. Saprofyt.

 

Význam: Jedlá houba, která se podobně jako pýchavka obrovská hodí např. na řízky. Ke konzumaci se hodí pouze mladé plodnice s bílým teřichem.

 

 

 

Literatura:

 

Garnweidner E. (1995): Houby – kapesní atlas. Slovart, Praha.

 

Jirásek S. (2018): Pýchavka dlabaná [citováno 9.4.2018]. In: Zicha O. (ed.) (1999–2018): BioLib. Dostupné na www.biolib.cz/cz/taxon/id60760/

 

Keizer G. J. (1998): Encyklopedie hub. Rebo Productions, Čestlice.