Calopteryx splendens - motýlice lesklá

13. 11. 2009 vytvořil Filip Trnka

Calopteryx splendens (Harris, 1782) - motýlice lesklá

Čeleď: Calopterygidae - motýlicovití

Status: běžný druh

 

Popis: Velikost 35-40 mm. rozpětí křídel 60-70 mm. Sameček je zbarven kovově  modro-zeleně, křídla jsou průhledná a zelenavá s černou skvrnou. Samička je kovově zelená až bronzová, křídla nažloutlá s kovově zelenou žilnatinou.  Samička má na křídlech bílou skvrnu. Nohy obou pohlaví černé.

 

Možná záměna: S naším dalším druhem, motýlicí obecnou (Calopteryx virgo). Samci se rozliší snadno Calopteryx virgo celá modro-černá zatímco samec  Calopteryx splendens má křídla průsvitná s černou skvrnou. Samičky se rozlišují hůře, samička druhu Calopteryx splendens je světlejší a bílá skvrna je více posunuta na konec křídel než u Calopteryx virgo. Křídla Calopteryx splendens jsou užší než u Calopteryx virgo.

 

Rozšíření: Euroasijský druh. Velká část Evropy a Asie, je rozšířena až do Číny.

 

V ČR běžný druh nížin a pahorkatin. Vzácněji ve vyšších polohách.

 

Biologie a ekologie: Dospělci od května do září. Běžně se s motýlicí setkáme u především u tekoucích, ale i stojatých vod. Vzácně v horách na bystřinách a horských potocích. Vyžaduje poměrně čistou a prokysličenou vodu. Na březích vod motýlice sedávají na vegetaci, za slunných dnů loví kořist. nebo dochází k páření. Samečci před pářením předvádí "svatební let". Samci si také třepotavým letem nad hladinou vymezují svá teritoria. Během deště a chladního počasí, pouze na rostlinách odpočívají a neloví. Po páření které trvá jen několik minut, samička klade vajíčka do stonků vodních rostlin, někdy se celá ponoří pod hladinu. Zatímco samička klade vajíčka, sameček je poblíž a brání samici před ostatními samci. Vývoj larev trvá přibližně dva roky.

 

Taxonomická poznámka: V ČR se setkáme s nominátním poddruhem Calopteryx splendens splendens.

 

 

 

Literatura: 


Dijkstra KDB & Lewington R (2006): Field Guide to the Dragonflies of Britain and Europe. British Wildlife Publishing Ltd. 320 pp.

 

Dolný A., Bárta D., Waldhauser M., Holuša O., Hanel L. & kol. (2007): Vážky České republiky: Ekologie, ochrana a rozšíření. ČSOP Vlašim. 678 pp. 

 

Dolný A, Harabiš F & Bárta D (2016): Vážky (Insecta: Odonata) České republiky. Academia, Praha. 342 pp.

 

Waldhauser M & Černý M (2014): Vážky ČR: Příručka pro určování našich druhů a jejich larev. ČSOP Vlašim. 184 pp.