Butomus umbellatus - šmel okoličnatý

29. 12. 2008 vytvořil Martin Hanzl

Butomus umbellatus L. - šmel okoličnatý

Čeleď: Butomaceae - šmelovité

Status: C3

 

Popis: Šmel okoličnatý je vytrvalá rostlina, přežívající nepříznivá období silným a krátce plazivým oddenkem. Listy jsou jen v přízemní růžici. Jsou čárkovité, na příčném průřezu mají tvar trojúhelníku a dorůstají délky 30-150 cm. Přímý stvol je zakončen zdánlivým okolíkem z přibližně 15 až 30 květů. Květy jsou trojčetné, rozlišené na 3 lístky kališní a 3 lístky korunní. Lístky jsou na svrchní straně bělavé až růžové, na straně spodní zpravidla zelenavé. Plodem je 6 pukavých měchýřků.

 

Rozšíření: Celkové rozšíření druhu pokrývá převážnou část Evropy, v Asii je jeho výskyt poněkud mezerovitý. Je udáván i ze severní Afriky. Od roku 1897, kdy byl nalezen v Quebecu, se druh adventivně šíří i v Severní Americe.

 

Roztroušeně na vhodných stanovištích po celé ČR od nížin do pahorkatin.

 

Ekologie: Šmel okoličnatý je rostlinou mělkých stojatých či pomalu tekoucích vod, břehů rybníků, vodních nádrží a řek. Může růst ponořený ve vodě i na obnažených březích. Šmel u nás roste ve dvou cytotypech (2n = 26, 39) ? diploidní a triploidní rostliny jsou morfologicky rozlišitelné.

 

Nepříznivá období přežívá pomocí oddenku (hemikryptofyt) k čemuž může přispívat ponoření ve vodě (hydrofyt). Kvete od června do září.

 

Ochrana: Druh patří mezi ohrožené taxony naší flóry.

 

   butomus_umbellatus3

 

Literatura: