Branta leucopsis - berneška bělolící

26. 12. 2008 vytvořil Zdeněk Mačát

Branta leucopsis (Bechstein, 1803) - berneška bělolící

Řád: Anseriformes – vrubozobí, čeleď: Anatidae – kachnovití

Status: IUCN: LC

 

Popis: Berneška bělolící je menší husa dorůstající asi 5570 cm. Rozpětí křídel asi 120145 cm. Zbarvení je černobílé. Temeno a krk je černý. Čelo a líce jsou bílé, oko v černé skvrně, která je protažena až k zobáku, který rovněž černý. Spodní část trupu je stříbřitě bílá. Svrchní strana těla je šedavá s černobílým vlnkováním. Ostrý kontrast mezi černým krkem a bílým břichem. Nohy černé.

 

Možná záměna: Dobrým poznávacím znakem tohoto druhu bernešky je ostrý kontrast černého krku a bílého břicha, který je v oblasti hrudě. Výrazně bílé čelo je dalším vodítkem ke správné determinaci. Lze zaměnit za další druhy z rodu berneška (Branta) a to za bernešku velkou (Branta canadensis) a bernešku tmavou (Branta bernicla).

 

Rozšíření: Arktický druh (Grónsko, Špicperky, Sibiř). Zimující v západní, střední a severní Evropě.

 

V ČR se vyskytuje vzácně, pouze na tahu anebo na zimovištích. Uvádí se, že ročně ČR navštíví pouze několik ojedinělých kusů.

 

Biologie a ekologie: Druh obývající ostrovy v Severním ledovém oceánu. Hnízdí v koloniích na pobřeží či ostrovech. Preferuje skalnaté pobřeží a strmé svahy, pozorována však i na ploché tundře. Výjimečně i na travnatých ostrovech Baltského moře. Hnízdo je stavěno na zemi, samice klade 4-6 vajec v období od května do června. Přeletují v hejnech, často ve formaci připomínající písmeno U. Druh velmi hlučný. Potrava je rostlinného charakteru, ale je znám i příležitostný lov vodních bezobratlých.

 

Hlas: V letu se ozývá oproti ostatním husám nevýrazným volnáním, které je ovšem druhově specifické a s ostatními druhy nezaměnitelné (odkaz zde). 

 

 p7170668 p7170666 p7170675 p7170671

 

Literatura:


Cepák J. a kolektiv (2008): Atlas migrace ptáků České a Slovenské republiky. - Aventinum, Praha

 

Hudec K., Černý W., a kolektiv (1972): Fauna ČSSR, svazek 19, Ptáci 1. - Academia, Praha.