Bielzia coerulans - modranka karpatská

4. 11. 2008 vytvořil Ondřej Machač

Bielzia coerulans (M.Bielz, 1851) – modranka karpatská

Třída: Gastropoda –  plži

Status: VU

 

Popis: Velký a nápadný druh nahého plže. Tělo dlouhé 120–160 mm. Jako všichni zástupců čeledi slimákovitých (Limacidae) nemá ulitu. Tělo je zbarveno modře, v různých odstínech, někdy i s hnědým, fialovým nebo zeleným odstínem. Mladí jedinci jsou hnědaví. Oči jsou umístěny na dlouhých stopkách. Na pravé straně štítu je velký dýchací otvor. Kýl v zadní části nohy není barevně odlišen. Pokožka je vrásčitá. Jedná se o nezaměnitelný druh.

 

Rozšíření: Karpatský endemit - pouze v pohoří Karpat (střední a východní Evropa).

 

V ČR nehojně v Beskydech, Bílých Karpatech, vzácně v Jeseníkách a na Kralickém Sněžníku.

 

Biologie a ekologie: Modranku nalezneme v zachovalých horských a podhorských lesích, nejčastěji v blízkosti potoků. Modranka žije na vlhkých místech karpatských lesů, kde se ukrývá pod zetlelými kusy dřeva, pod kameny, v mechu apod. Preferuje přirozené lesy se zapojeným porostem. Můžeme ji nalézt i nad hranicí lesa. Nejčastěji na ji narazíme po dešti, kdy vyléze ze svých úkrytů. V letních měsících klade desítky kulovitých vajíček do jamky v zemi. Živí se rostlinnými zbytky a houbami.

 

Ochrana, význam: Karpatský endemit, indikátor zachovalých horských lesů. Díky svým nárokům na prostředí byl tento druh zařazen v Červeném seznamu jako zranitelný druh - VU.

 

 

Litertura:

 

Buchar J., Ducháč V., Hůrka K., Lellák J. (1995): Klíč k určování bezobratlých. Scientia, Praha.

 

Pfleger V. (1988): Měkkýši. Artia Praha.