Anchusa azurea - pilát modrý

27. 11. 2010 vytvořil Michal Hroneš

Anchusa azurea Mill. – pilát modrý  

Syn.: Anchusa italica Retz.

Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité  

Status: nepůvodní druh

 

Popis: Vytrvalé, 30–80 cm vysoké byliny s přímou, dlouze odstále chlupatou, v horní polovině větvenou lodyhou a vřetenovitým kořenem. Přízemní listy, které tvoří růžici, jsou eliptické až kopinaté, krátce řapíkaté, oboustranně drsně chlupaté. Lodyžní listy jsou úzce kopinaté, na konci okrouhlé až tupě špičaté, na okraji často podvinuté. Květenství jsou vijanovitá, poměrně rozvolněná. Květy jsou azurově či blankytně modré až modrofialové, krátce stopkaté. Kalich je dělený až k bázi. Plodem jsou trojhranné tvrdky.

 

Možná záměna: Od podobného pilátu lékařského (Anchusa officinalis) se liší zejména charakterem odění lodyh, krátce stopkatými květy, krátce brvitými pakorunkami a hlouběji členěným kalichem.

 

Rozšíření: Druh původní pravděpodobně ve Středomoří a v severní Africe, od Portugalska po Sýrii. Jako archeofyt se rozšířil v Asii přes Kavkaz až do střední Asie a Pákistánu a v Evropě po Rumunsko a Maďarsko, udáván je i z jižního Slovenska. Zavlečen byl např. do USA.

 

V ČR se jedná o druh nepůvodní, který je k nám vzácně zavlékán a na krátkou dobu zplaňuje. V současné době není jeho výskyt na našem území znám. V minulosti byl nalezen v teplejších oblastech Moravy (např. na Kroměřížsku, v okolí Brna či na Hodonínsku).

 

Ekologie: Teplomilný a suchomilný druh, který roste na místech s řidší vegetací, jako jsou okraje cest, rumiště, opuštěná pole či místa v obcích. Na podobných biotopech byl nalezen i v ČR. Snáší mělké půdy s větším množstvím skeletu.

 

Hemikryptofyt, který kvete od května do srpna.

 

 

Literatura:

Křísa B. (2000): Anchusa L. – In.: Slavík B. (ed.), Květena České republiky 6, Academia, Praha, 211–212.