Abutilon theophrasti - mračňák Theophrastův

4. 2. 2012 vytvořil Michal Hroneš

Abutilon theophrasti Medik. – mračňák Theophrastův
Syn.: Sida abutilon L., Sida tiliaefolia Fischer ex DC., Abutilon avicennae Gaertn.
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Status: nepůvodní druh

Popis: Jednoleté, 20180 cm vysoké byliny s kůlovitým kořenem a přímou, obvykle nevětvenou, hustě měkce chlupatou lodyhou. Listy jsou srdčité, na okraji oddáleně vroubkované, na konci protáhle špičaté, oboustranně hustě hedvábitě chlupaté. Žluté květy, vyrůstající v paždí listů, tvoří jednoduchá vrcholičnatá květenství. Kalíšek se netvoří, kalich je srostlý přibližně do poloviny, kališní lístky jsou na konci zašpičatělé, hustě chlupaté. Plod je poltivý, složený z 915 zobánkatých plůdků. Semena jsou poměrně velká, ledvinitá, černavá, roztroušeně chlupatá.

Rozšíření:
Původní zřejmě v Indii, sekundárně se rozšířil téměř po celé Asii, Evropě, severní Africe, Austrálii i Severní Americe. V jihovýchodním Středozemí je považován za archeofyt.

První výskyt v ČR je udáván okolo roku 1894. Častěji se vyskytuje především v Polabí a v širším okolí Prahy, kde se rozmnožuje pomocí semen. Na jiná místa republiky je spíše přechodně zavlékán.

Ekologie:
Jedná se o druh, který je vázaný na zemědělskou krajinu (i v pravděpodobném primárním areálu). U nás ho lze nalézt na rumištích, okrajích obilných, kukuřičných či slunečnicových polí, kompostech nebo nádražích a překladištích. Vzácněji také v přístavech či v okolí podniků zpracovávajících bavlnu. Jedná se o poměrně teplomilný druh, který vyžaduje vyšší půdní vlhkost.

Terofyt, který kvete v letních měsících, obvykle od července do srpna.

Význam: Neofyt a v našich podmínkách málo nebezpečný polní plevel. Především ve východní Asii je druh pěstován jako vláknodárná plodina. Dále je vzácně využíván jako léčivka, okrasná rostlina či v alternativním stravování (listy jsou jedlé, semena obsahují okolo 20% oleje).
Mračňák Theophrastův je pojmenován podle řeckého přírodovědce a filozofa Theofrasta z Eresu, který je považován za zakladatele dendrologie a botanické systematiky.

 

 

 

Literatura:

 

Slavík B. (1992): Abutilon Mill. – mračňák. – In: Hejný S., Slavík B., Kirschner J. & Křísa B. (eds), Květena České republiky 3, p. 284–286, Academia, Praha.