Vertigo pusilla - vrkoč lesní

12. 12. 2022 vytvořil Radovan Coufal

Vertigo pusilla O. F. Müller, 1774 – vrkoč lesní

Čeleď: Vertiginidae – vrkočovití

Status: běžný druh

 

Popis: Nepravidelně vejčitá levotočivá ulita s nepravidelným a jemným rýhováním světle žluté barvy dorůstá výšky okolo 2,1 mm a šířky 1,2 mm. V obústí je nejčastěji 6–9 zubů, pod kterými je výrazný návalek.

 

Možná záměna: Jedná se o jeden z pouhých dvou levotočivých vrkočů na světě. Druhý levotočivý vrkoč útlý (V. angustior) se vyznačuje výrazným zářezem na vnější straně tělního závitu, žije na vápnitých mokřadech a s v. lesním se téměř nepotkávají.

 

Rozšíření: Vyskytuje se téměř v celé Evropě a Asii po pohoří Altai, severní hranice je okolo 60 N°.

 

V České republice se vyskytuje na příhodných místech po celém našem území.

 

Biologie a ekologie: Vrkoč lesní obývá zachovalé listnaté a nejčastěji suťové lesy a pouze zřídka vystupuje nad lesní hranici. V lesích se nejčastěji zdržuje v hrabance, pod kameny a někdy leze na kmeny stromů. Dospělci jsou schopni sebeoplození a dle studie provedené v Polsku kladou snůšky o velikosti 5-30 vajíček o průměru 0,5 mm. Páření probíhá mezi květnem a zářím a snůšky jsou následně kladeny do substrátu, který potom slouží jako výživa pro čerstvě vylíhlé jedince. Mláďata se líhnou po 11-20 dnech a při vhodných podmínkách dosahují dospělosti po 30-40 dnech. Druh se dožívá až 3 let.

 

 

Literatura:                                                  

 

Beran L., Juřičková L. & Horsák M., (2017): Mollusca (měkkýši). – In: Červený seznam ohrožených druhů České republiky. Bezobratlí. Red list of threatened species in the Czech Republic. Invertebrates, Farkač J., Král D. & Škorpík M. (eds) AOPK ČR, Praha, 69–74.

 

Horsák M., Čejka T., Juřičková L., Beran L., Horáčková J., Hlaváč J. Č., Dvořák L., Hájek O., Divíšek J., Maňas M. & Ložek V., (2022): Check-list and distribution maps of the molluscs of the Czech and Slovak Republics. – Online at <http://mollusca.sav.sk/malacology/checklist.htm>. checklist updated at July 3, 2022, maps updated at December 8, 2022. https://doi.org/10.5281/zenodo.6791871

 

Horsák, M., Juřičková, L. & Picka, J. (2013): Měkkýši České a Slovenské republiky. – Nakladatelství Kabourek, Zlín.

 

Ložek, V. (1956): Klíč československých měkkýšů. Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied.

 

Sysoev A. & Schileyko A. (2009): Land snails and slugs of Russia and adjacent countries. –Pensoft publishers, Sofia-Moscow.

 

Welter-Schultes, F. W. (2012): European non-marine molluscs: a guide for species identification. – Planet Poster.