Unio pictorum - velevrub malířský

24. 1. 2010 vytvořil

Unio pictorum (Linnaeus, 1758) - velevrub malířský

Kmen: Mollusca - měkkýši; Třída: Bivalvia - mlži

Status: KO, LC

 

Popis: Délka lastury je 70-100 mm, šířka (výška) lastury je  30-40 mm. Tvar lastury je výrazně protáhlý, jazykovitý výrazně delší než širší, je tlustostěnná. Zadní okraj lastury je špičatě ukončen. Zámkové zuby jsou protáhlé s jednoduchou stavbou. Zbarvení lastury je žlutohnědé až nazelenalé. Tělo je krémově bílé.

 

Možná záměna: Záměna je možná s ostatními druhy rodu Unio. V ČR se vyskytují celkem 3 druhy. Velevrub nadmutý (Unio tumidus) má širší a vejčitou lasturu. Vrchol lastury je nápadně vystouplý. Velevrub tupý (Unio crassus) má lasturu oválnou, tupě zakončenou. Zaměnit lze zejména mladé kusy.

 

Rozšíření: Evropský druh.

 

V ČR nejhojnější druh velevruba, avšak nikde hojný. Na vhodných místech roztroušeně po celém území, zejména v nižších polohách.

 

Biologie a ekologie: Velevrub malířský obývá mírně tekoucí a stojaté vody s bahnitým a bahnitopísčitým dnem. Najdeme ho v řekách, větších potocích, vodních kanálech, slepých ramenech, ale i v zatopených pískovnách a menších rybnících. Velevrubi jsou odděleného pohlaví, k rozmnožování dochází v letních měsících. Glochidie parazitují na žábrech ryb (hrouzků, jelců, plotic ad.). Tento druh se dožívá 5-15 let. Dříve se používaly lastury jako malé palety na barvy, od toho české druhové jméno "malířský".

 

Ohrožení a ochrana: Tento mlž je veden jako zvláště chráněný druh v kategorii kriticky ohrožený (KO). Přestože v minulosti byl hojnější a jeho populace prořídly, stále patří mezi poměrně hojné druhy mlžů v našich vodách a kategorie ohrožení je tak trochu zavádějící.

 

 unio_pictorum1 unio_pictorum2

 

Literatura: 

 

Beran L. (2002): Vodní měkkýši České republiky – rozšíření a jeho změny, stanoviště, šíření, ohroženía ochrana, červený seznam. – Sborn. Přírodověd. Kl. Uh. Hradiště, Suppl. 10.

 

Pfleger V. (1988): Měkkýši. Artia Praha.