Tubifex tubifex - nitěnka obecná

14. 9. 2011 vytvořil

Tubifex tubifex (O. F. Müller, 1774) - nitěnka obecná  

Kmen: Annelida - kroužkovci; Třída: Oligochaeta - maloštětinatí; Čeleď: Tubificidae - nitěnkovití  

Status: běžný druh

 

Popis: Nápadný vodní červ o délce těla 50 - 80 mm. Tělo je článkované, válcovité a mírně dorzoventrálně zploštělé. Na každém článku je několik svazečků drobných štětinek. Zbarvení je růžové, červené až červenohnědé, závislé na obsahu kyslíku ve vodě.

 

Možná záměna: S dalšími druhy nitěnek rodu Tubifex a Limnodrilus. Rod Limnodrilus je tmavěji zbarven a v zadní části těla má žlutavé proužky. Zástupci rodu Limnodrilus žijí často s tímto druhem ve společné kolonii.

 

Rozšíření: Kosmopolitní druh - rozšířený téměř po celém světě.

V ČR hojný druh, zejména v nížinách. Patří mezi naše nejběžnější nitěnky.

 

Biologie a ekologie: Nitěnka obecná se vyskytuje v různých typech stojatých i mírně tekoucích vod. Nejčastěji ji najdeme v kalužích, menších tůních, stokách a jímkách. Často i v silně znečištěných vodách. Je indikátorem organického znečištění vod. Dává přednost vodám s bahnitým dnem ve kterém si buduje charakteristické komůrky vyztužené hlenem. V této komůrce je nitěnka hlavovou částí dolů a vyčnívá ji jen zadní část, která se neustále pohybuje  přivádí tak k tělu kyslík. V jejím těle je obsažen hemoglobin, který způsobuje červené zbarvení. Žijí v koloniích a ve vhodných podmínkách vytváří na dně červené "povlaky". Při vyrušení se nitěnka rychle stahuje do rourky. Živí se organickými zbytky z bahna. Nitěnky jsou oblíbenou potravou akvarijních ryb a proto jsou akvaristy vyhledávány a loveny.