Pedestredorcadion scopolii - kozlíček proužkovaný

23. 5. 2009 vytvořil Filip Trnka

Pedestredorcadion scopolii (Herbst, 1784) - kozlíček proužkovaný Syn.: Cerambyx germanicus Gmelin, 1790; Cerambyx scopolii Gmelin, 1790; Cerambyx ungaricus Gmelin, 1790; Dorcadion convexicolle Küster, 1852; Dorcadion scopolii (Herbst, 1784); Dorcadion vicinum Pic, 1892; Lamia lineata Fabricius, 1787; Lamia scopolii Herbst, 1784; Pedestredorcadion scopolii (Herbst, 1784) Čeleď: Cerambycidae - tesaříkovití Status: vyhynulý druh

Popis: Velikost 10-13 mm, Tykadla a nohy černé, hlava a štít protnuta úzkou bílou páskou která se táhne i po celé délce krovek. Krovky se žlutými nebo bílými páskami. Nezaměnitelný druh.

Rozšíření: Především ve střední a východní Evropě (Maďarsko, Slovensko, Rakousko, Polsko, Rumunsko, Bulharsko) a zasahuje také na Balkán do Srbska a Černé hory.

V ČR se dnes nevyskytuje. V minulosti se velmi vzácně vyskytoval na jiží Moravě, o čemž svědčí několik historických nálezů z okolí Uherského Hradiště, Pavlovských vrchů a lokality při hranici se Slovenskem. Nejblíže se vyskytuje například na Slovensku, v Rakousku nebo Polsku.

Biologie a ekologie: Imaga lze nalézt od konce dubna do června, na xerotermních biotopech stepního až lesostepního charakteru. Také na neobhospodařovaných plochách a polních cestách. Za teplých slunečních dnů dospělci lezou čile po zemi, při nepříznivém počasí zalézají do trsů trav. Larvy se vyvíjejí na kořenech trav.

Autor: Filip Trnka

pedestredorcadion_scopolii1 pedestredorcadion_scopolii2 pedestredorcadion_scopolii3
pedestredorcadion_scopolii4