Macrogastra borealis - řasnatka žebernatá

8. 12. 2023 vytvořil Radovan Coufal

Macrogastra borealis (Boettger, 1878) – řasnatka žebernatá

Syn.: Macrogastra latestriata (Schmidt, 1857)

Čeleď: Clausiliidae – závornatkovití

Status: CR

 

Popis: Vřetenovitá ulita tmavé až narudlé barvy s pravidelnými ostrými a širokými žebírky dorůstá výšky okolo 15 mm a šířky 3,6 mm. Ústí je zaoblené, někdy až mírně čtvercovité a obústí je zesílené s bělavou až nahnědlou barvou. V obústí je prahovitý dolní mozol.

 

Možná záměna: Odlišování zástupců rodu řasnatka (Macrogastra) je poněkud komplikované a často vyžaduje zkušenosti. Záměna hrozí především s druhem řasnatka lesní (M. plicatula), se kterou se často vyskytuje syntopicky. Nejspolehlivějším znakem k odlišení je přítomnost prahovitého dolního mozolu, který spojuje příčku srpovitou a hltanový mozol. Řasnatka žebernatá se také vyznačuje mohutnějšími žebírky a spíše matným povrchem.

 

Rozšíření: Areál výskytu se rozkládá od pobaltských zemí po Slovensko a karpatským obloukem zasahuje až do Rumunska s roztroušeným výskytem v Maďarsku. Západní hranice rozšíření prochází středem Polska a České republiky.

 

V České republice se druh vyskytuje roztroušeně v Beskydech a izolovaně na dalších dvou lokalitách na Severní Moravě, přičemž v Čechách se druh vyskytoval ještě během klimatického holocenního optima.

 

Biologie a ekologie: Jde o citlivý druh, který je u nás vázaný na zachovalé pralesovité porosty ve vyšších polohách. Vyskytuje se téměř výhradně na kmenech stromů, na tlejících kmenech, pařezech, a to zejména pod jejich odlupující se kůrou. Jedná se o indikátor zachovalých lesů a dlouhou kontinuitou.

 

Ohrožení: Řasnatka je u nás na okraji areálu svého výskytu a je vázaná pouze na zachovalé porosty především listnatých lesů v podhorských a horských lesích. Jedná se o vlhkomilný a dendrofilní prvek, hrozbu pro ni tedy představuje těžba a rozvolňování stromového zápoje, které narušuje stabilní lesní mikroklima. Pro zachování příznivého stavu populací je stěžejní také ponechávání mrtvého dřeva, na které je druh vázaný.

 

 

Literatura:

 

Beran L., Juřičková L. & Horsák M., (2017): Mollusca (měkkýši). – In: Červený seznam ohrožených druhů České republiky. Bezobratlí. Red list of threatened species in the Czech Republic. Invertebrates, Farkač J., Král D. & Škorpík M. (eds) AOPK ČR, Praha, 69–74.

 

Horsák M., Čejka T., Juřičková L., Beran L., Horáčková J., Hlaváč J. Č., Dvořák L., Hájek O., Divíšek J., Maňas M. & Ložek V. (2023): Check-list and distribution maps of the molluscs of the Czech and Slovak Republics. – Online at <http://mollusca.sav.sk/malacology/checklist.htm>. checklist updated at December 2, 2023, maps updated at April 18, 2023

 

Horsák, M., Juřičková, L. & Picka, J. (2013): Měkkýši České a Slovenské republiky. – Nakladatelství Kabourek, Zlín.

 

Ložek, V. (1956): Klíč československých měkkýšů. Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied.

 

Sulikowska-Drozd, A. (2005): Distribution and habitat preferences of clausiliids (Gastropoda: Pulmonata: Clausiliidae) in the eastern part of the Polish Carpathians. Folia Malacologica, 13(2).

 

Sysoev A. & Schileyko A. (2009): Land snails and slugs of Russia and adjacent countries. –Pensoft publishers, Sofia-Moscow.

 

Welter-Schultes, F. W. (2012): European non-marine molluscs: a guide for species identification. – Planet Poster.