Carex elongata L. – ostřice prodloužená
Čeleď: Cyperaceae – šáchorovité
Status: běžný druh
Popis: Ostřice prodloužená je vytrvalá trsnatá bylina, která tvoří na podmáčených místech nápadné vyvýšené bulty. Její světle zelené listy dorůstají 20–80 cm délky, jsou obvykle 2–5 mm široké, lysé (ovšem slabě draslavé) a zakončené ztenčenou špičkou. Pochvy jsou slámově či šedavě zbarvené.Zpravidla ohnuté lodyhy jsou zakončeny 3–7 cm dlouhým klasovitým květenstvím. Ostřice prodloužená patří mezi tzv. stejnoklasé ostřice a nevytváří tak tvarově odlišené samčí a samičí klásky, nýbrž všechny klásky jsou smíšené a velmi si podobné. Klásky jsou v obrysu oválné až podlouhlé a v dolní části květenství se často překrývají. Mošničky jsou kopinatého tvaru, lysé, s podélnými rýhami a za zralosti hnědé.
Možná záměna: Ostřice obecně patří k obtížným taxonomickým skupinám. Při jejich určování je třeba věnovat pozornost obzvláště strategii růstu (výběžkaté × trsnaté rostliny), pochvám (zbarvení a charakter spodní části starých listů), květenství (počty klásků a jejich pohlavnost, řídkokvěté × hustokvěté), mošničkám (tvar, přítomnost zobánku, lysé × chlupaté) a plevám (tvar a zbarvení).
Rozšíření: Těžiště celkového rozšíření druhu se nalézá ve střední, severní a východní Evropě, západní a střední Asii. Ostrůvkovitě se druh vyskytuje také v západní Evropě.
Druh se vyskytuje na vhodných stanovištích roztroušeně od nížin do podhůří. V některých částech ČR úplně chybí.
Ekologie: Ostřice prodloužená obývá mokřadní olšiny, břehy rybníků a podmáčené (rašelinné) louky. Je indikátorem slatinných olšin.
Hemikryptofyt. Kvete od května do června.
Literatura:
Řepka R. & Grulich V. (2014): Ostřice České republiky. – Lesnická práce, Praha.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!