Carex elongata - ostřice prodloužená

4. 11. 2009 vytvořil Martin Hanzl

Carex elongata L. - ostřice prodloužená

Čeleď: Cyperaceae - šáchorovité

Status: běžný druh

 

Popis: Ostřice prodloužená je vytrvalá trsnatá bylina, která tvoří na podmáčených místech nápadné vyvýšené bulty. Její světle zelené listy dorůstají 20-80 cm délky, jsou obvykle 2-5 mm široké, lysé (ovšem slabě draslavé) a zakončené ztenčenou špičkou. Pochvy jsou slámově či šedavě zbarvené.Zpravidla ohnuté lodyhy jsou zakončeny 3-7 cm dlouhým klasovitým květenstvím. Ostřice prodloužená patří mezi tzv. stejnoklasé ostřice a nevytváří tak tvarově odlišené samčí a samičí klásky, nýbrž všechny klásky jsou smíšené a velmi si podobné. Klásky jsou v obrysu oválné až podlouhlé a v dolní části květenství se často překrývají. Mošničky jsou kopinatého tvaru, lysé, s podélnými rýhami a za zralosti hnědé.

 

Možná záměna: Ostřice obecně patří k obtížným taxonomickým skupinám. Při jejich určování je třeba věnovat pozornost obzvláště strategii růstu (výběžkaté × trsnaté rostliny), pochvám (zbarvení a charakter spodní části starých listů), květenství (počty klásků a jejich pohlavnost, řídkokvěté × hustokvěté), mošničkám (tvar, přítomnost zobánku, lysé × chlupaté) a plevám (tvar a zbarvení).

 

Rozšíření: Těžiště celkového rozšíření druhu se nalézá ve střední, severní a východní Evropě, západní a střední Asii. Ostrůvkovitě se druh vyskytuje také v západní Evropě.

 

Druh se vyskytuje na vhodných stanovištích roztroušeně od nížin do podhůří. V některých částech ČR úplně chybí.

 

Ekologie: Ostřice prodloužená obývá mokřadní olšiny, břehy rybníků a podmáčené (rašelinné) louky. Je indikátorem slatinných olšin.

 

Hemikryptofyt. Kvete od května do června.

Carex_elongata_1 Carex_elongata_2 Carex_elongata_3
Carex_elongata_4 Carex_elongata_5 Carex_elongata_6
Carex_elongata_7 Carex_elongata_8