Adoxa moschatellina - pižmovka mošusová

7. 9. 2009 vytvořil Martin Hanzl

Adoxa moschatellina L. - pižmovka mošusová

Čeleď: Adoxaceae - pižmovkovité

Status: běžný druh

 

Popis: Pižmovka je lysá vytrvalá bylina s podzemním oddenkem. Přízemní listy v počtu 1 - 3 jsou dlouze řapíkaté, s čepelí trojčetnou a lístky členěnými až složenými. Mají světle zelenou barvu, zespodu jsou lesklé a po rozemnutí páchnou po pižmu (viz název!). Květonosné lodyhy jsou čtyřhranné a v horní části z nich vyrůstají dva vstřícné listeny, tvarem velmi podobné přízemním listům. Květenství kulovitého tvaru jsou složena z malého počtu květu (5 - 7). Květy pižmovky jsou drobné a velmi nenápadné. Koncový květ bývá 4-četný, zatímco postranní 5-četné. Korunní i kališní lístky jsou zelenavé barvy. Plodem jsou vícesemenné peckovice.

 

Rozšíření: Celkový areál druhu pokrývá Evropu od Velké Británie a Francie po Ural, na sever sahá až k 70° s. š. Dále roste na Sibiři, Kavkaze, Pamíru a od Altaje se jeho areál rozprostírá až po Japonsko. Vyskytuje se i v Severní Americe.

 

Druh se v ČR vyskytuje roztroušeně až hojně od nížin do podhůří. V některých oblastech může i chybět (oblasti v rámci jihovýchodní Moravy a severozápadních Čech).

 

Ekologie: Pižmovka je druhem vlhkých lužních lesů a křovin, stinných stanovišť v nivách řek a roklí. Zpravidla indikuje dostatek dusíku v substrátu. Kvete od března do května. Rozmnožuje se především vegetativně rozrůstáním oddenku, méně často semeny.

 

Geofyt, s fenologickým optimem od března do května.

 

 adoxa_moschatellina_1 adoxa_moschatellina_2 adoxa_moschatellina_3 adoxa_moschatellina_4

 

Literatura:

 

Slavík B. (1997): Adoxa L. – pižmovka. – In: Slavík B., Chrtek J. jun. & Tomšovic P. (eds), Květena České republiky 5, p. 508–510, Academia, Praha.