Truncatellina costulata - drobnička žebernatá

30. 5. 2023 vytvořil Radovan Coufal

Truncatellina costulata (Nilsson, 1823) – drobnička žebernatá

Čeleď: Truncatellinidae – drobničkovití

Status: EN

 

Popis: Štíhle válcovitá silnostěnná ulita světle žluté barvy dorůstá výšky okolo 1,9 mm a šířky 0,95 mm. Matný povrch je zbrázděn výraznými žebírky posazenými dále od sebe, závity jsou výrazně konvexní. Ústí je poměrně velké eliptického tvaru s až třemi zuby, hltanový zoubek je viditelný těsně za cívkou. Obústí je výrazně zesílené a vybočené.  

 

Možná záměna: Od našich dvou dalších zástupců rodu, drobničky válcovité (Truncatellina cylindrica) a drobničky jižní (T. claustralis), ji nejlépe odlišíme díky výrazně vybočenému obústí, které je zesílené do bělavého pysku. Při čelním pohledu do ústí je patrný také hltanový zoubek, který má elipsovitý tvar. U drobničky jižní je tento zoubek výrazněji horizontálně protažený a není vidět při čelním pohledu.

 

Rozšíření: Druh má sarmatské (subkontinentální) rozšíření. Areál je ostrůvkovitý a rozprostírá se od střední Evropy přes Kavkaz až po střední Asii, přičemž nezasahuje do jižní částí Eurasie.

Populace v České republice tvoří jižní hranici rozšíření a jsou izolované od souvislejšího areálu v severní polovině Eurasie. Druh se u nás vyskytuje pouze na čtyřech lokalitách na jižní Moravě a ve východních a severních Čechách.

 

Biologie a ekologie: Drobnička žebernatá u nás obývá částečně zastíněné vápencové skály většinou se severní nebo západní expozicí, kde se zdržuje ve skalním humusu a v trsech rostlin. Všechna tato stanoviště na našem území jsou reliktního charakteru.

 

Ohrožení: Z fosilních nálezů je patrné, že po konci holocenního klimatického optima druh z některých lokalit ustoupil a zřejmě ho tedy negativně ovlivňuje změna klimatu. Hrozbu představuje také kácení dřevin, které stíní skály. Druh je tedy poměrně citlivý na zásah člověka a je ukazatelem zachovalých stanovišť.

 

 

Literatura:

 

Beran L., Juřičková L. & Horsák M., (2017): Mollusca (měkkýši). – In: Červený seznam ohrožených druhů České republiky. Bezobratlí. Red list of threatened species in the Czech Republic. Invertebrates, Farkač J., Král D. & Škorpík M. (eds) AOPK ČR, Praha, 69–74.

 

Horsák M., Čejka T., Juřičková L., Beran L., Horáčková J., Hlaváč J. Č., Dvořák L., Hájek O., Divíšek J., Maňas M. & Ložek V., (2023): Check-list and distribution maps of the molluscs of the Czech and Slovak Republics. – Online at <http://mollusca.sav.sk/malacology/checklist.htm>. checklist updated at April 18, 2023, maps updated at April 18, 2023. https://doi.org/10.5281/zenodo.7848653

 

Horsák, M., Juřičková, L. & Picka, J. (2013): Měkkýši České a Slovenské republiky. – Nakladatelství Kabourek, Zlín.

 

Ložek, V. (1956): Klíč československých měkkýšů. Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied.

 

Ložek, V. (1981): Drobničky Truncatellina claustralis a T. costulata. Z červené knihy našich měkkýšů. Živa 4: 142–143.

 

Sysoev A. & Schileyko A. (2009): Land snails and slugs of Russia and adjacent countries. – Pensoft publishers, Sofia-Moscow.

 

Welter-Schultes, F. W. (2012): European non-marine molluscs: a guide for species identification. – Planet Poster.