Viola canadensis - violka kanadská

5. 12. 2008 vytvořil Michal Hroneš

Viola canadensis L. - violka kanadská

Syn.: Viola rugulosa Greene

Čeleď: Violaceae - violkovité

Status: zavlečený druh

 

Popis: Vytrvalé, lysé nebo pýřité rostliny, s přízemní růžicí listů a květonosní lodyhou, dorůstající 15-40 cm. Výběžky jsou tenké. Kořeny krátké a tlusté. Přízemní listy jsou velké, dlouze řapíkaté, na bázi srdčité. Svrchní listy užší. Květy jsou bílé, při pohledu zezadu nafialovělé. Palisty kopinaté, celokrajné, 1-2 cm dlouhé. Květní stopky kratší než listy. Korunní lístky na bázi žluté, s krátkými černými či tmavě fialovými čárkami, postranní lístky jsou vousaté. Ostruha krátká, zelenavá. Tobolka je vejčitá až oválná.

 

Rozšíření: Původní v Severní Americe (Kanada, USA, Mexiko), v Evropě roztroušeně zplaňuje.

 

V ČR je tato rostlina občasně pěstována a zřídka zplaňuje, především v okolí lidských obydlí a v parcích (byla nalezena např. na vrchu Petřín v Praze).

 

Ekologie: Na území původního rozšíření roste v opadavých a horských lesích, na minerálně bohatých, vlhkých, kyselých či neutrálních půdách.

 

Hemikryptofyt, kvetoucí od května do července.

 

Taxonomická poznámka: Tento druh tvoří několik taxonů, v současnosti hodnocených jako variety Viola canadensis. U nás nalezené rostliny pravděpodobně náleží k varietě Viola canadensis var. rugulosa.