Velia caprai - hladinatka člunohřbetá

19. 1. 2014 vytvořil Stanislav Rada

Velia caprai Tamanini 1947 – hladinatka člunohřbetá 

Čeleď: Veliidae – hladinatkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Drobná vodní ploštice o velikosti 5,8–6,8 mm. Zbarvení těla je černé s oranžovými a bílými skvrnami. Křídla většinou nejsou vyvinuta, makropterní (okřídlení) jedinci se vyskytují vzácně. Přední pár nohou je kratší než střední a zadní pár.

 

Možná záměna: V ČR se vyskytuje ještě jeden druh hladinatky rodu Velia – hladinatka plochohřbetá (Velia saulii). Oba druhy jsou si velmi podobné. Jisté rozdíly jsou ve znacích na zadečku, nejspolehlivější určení je však podle samčích pohlavních orgánů.

 

Rozšíření: Vyskytuje se v celé Evropě včetně Britských ostrovů.

 

V ČR ve středních a vyšších polohách na potocích a menších říčkách. Velmi podobná hladinatka plochohřbetá (Velia saulii) obývá spíše nižší polohy a větší říčky.

 

Biologie a ekologie: Hladinatky žijí na klidných úsecích potoků a řek. Pohybují se po vodní hladině podobně jako bruslařky, dokáží se však poměrně obratně pohybovat i po souši. Sdružují se do skupin a na vodní hladině pátrají po drobném hmyzu, jímž se živí. V případě nebezpečí či nepřízně počasí se ukrývají u břehu vodního toku. Zimu přečkávají ve stádiu dospělce. K přezimování dochází na souši, například pod kameny.

 

 

Literatura:

 

Kment P. (2007): Ploštice – In: Hudec K. [et al.], Příroda České republiky: průvodce faunou. Academia, Praha.

 

Rabitsch W. (2005): Bestimmungsschlüssel der GERROMORPHA Österreichs. Wien.