Unio pictorum (Linnaeus, 1758) - velevrub malířský
Kmen: Mollusca - měkkýši; Třída: Bivalvia - mlži
Status: KO, LC
Popis: Délka lastury je 70-100 mm, šířka (výška) lastury je 30-40 mm. Tvar lastury je výrazně protáhlý, jazykovitý výrazně delší než širší, je tlustostěnná. Zadní okraj lastury je špičatě ukončen. Zámkové zuby jsou protáhlé s jednoduchou stavbou. Zbarvení lastury je žlutohnědé až nazelenalé. Tělo je krémově bílé.
Možná záměna: Záměna je možná s ostatními druhy rodu Unio. V ČR se vyskytují celkem 3 druhy. Velevrub nadmutý (Unio tumidus) má širší a vejčitou lasturu. Vrchol lastury je nápadně vystouplý. Velevrub tupý (Unio crassus) má lasturu oválnou, tupě zakončenou. Zaměnit lze zejména mladé kusy.
Rozšíření: Evropský druh.
V ČR nejhojnější druh velevruba, avšak nikde hojný. Na vhodných místech roztroušeně po celém území, zejména v nižších polohách.
Biologie a ekologie: Velevrub malířský obývá mírně tekoucí a stojaté vody s bahnitým a bahnitopísčitým dnem. Najdeme ho v řekách, větších potocích, vodních kanálech, slepých ramenech, ale i v zatopených pískovnách a menších rybnících. Velevrubi jsou odděleného pohlaví, k rozmnožování dochází v letních měsících. Glochidie parazitují na žábrech ryb (hrouzků, jelců, plotic ad.). Tento druh se dožívá 5-15 let. Dříve se používaly lastury jako malé palety na barvy, od toho české druhové jméno "malířský".
Ohrožení a ochrana: Tento mlž je veden jako zvláště chráněný druh v kategorii kriticky ohrožený (KO). Přestože v minulosti byl hojnější a jeho populace prořídly, stále patří mezi poměrně hojné druhy mlžů v našich vodách a kategorie ohrožení je tak trochu zavádějící.
Literatura:
Beran L. (2002): Vodní měkkýši České republiky – rozšíření a jeho změny, stanoviště, šíření, ohroženía ochrana, červený seznam. – Sborn. Přírodověd. Kl. Uh. Hradiště, Suppl. 10.
Pfleger V. (1988): Měkkýši. Artia Praha.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!