Trox hispidus

4. 4. 2009 vytvořil Filip Trnka

Trox hispidus (Pontoppidan, 1763)

Syn.: Trox arenarius Paykull, 1798; Trox luridus Rossi, 1790

Čeleď: Trogidae

Status: vzácný druh

 

Popis: Velikost 9-11 mm, tělo oválné a vzadu rozšířené. Zbarvení je hnědé až hnědo-černé. Hlava je hustě tečkovaná, obrvená a vrásčitá stejně jako štít, který je také dlouze obrven chloupky. Hlava je malá a zatažitelná. Tykadla jsou 10článková a zakončeny vejířkem, zbarveny jsou do rezava. Krovky s výraznými rýhami a hrbolky, z hrbolků vystupují štětinky, okraj krovek také obrvený. Spodek těla témeř lysý.

 

Možná záměna: S jinými druhy z rodu Trox, ale nejvíce podobným je Trox scaber. Trox hispidus se dá jednoduše poznat podle chloupků, jelikož jenom u něho vyrůstají z hrbolků na krovkách.

 

Rozšíření: Celá Evropa, především jižní dále Irán, Malá Asie, Kavkaz a Sýrie.

 

V ČR se vyskytuje velmi lokálně a vzácně, na vhodných biotopech může být hojnější. Především na jižní Moravě na lokalitách jako jsou např.: CHKO Pálava, NPR Pouzdřanská step-Kolby, okolí Čejče nebo také v okolí Prahy ale také na dalších stepních lokalitách.

 

Biologie a ekologie: Imaga se líhnou brzy z jara v březnu a setkáme se s nimi až do léta. Xerotermní druh, který nejčastěji najdeme na stepních lokalitách s písčitými nebo suchými půdami. Dospělci se živí částečně vyschlými mrtvolami savců a ptáků, kde požírají zbytky kůže, srsti a peří. Velmi často jsou těla dospělců pokryta zrníčky písku a hlíny, které tvoří pevnou krustu okolo těla, tuto krustu si na sobě vytvářejí pomocí sekretu. Často přilétá ke světlu. Při vyrušení zatahuje hlavu pod štít a nohy pod tělo. Larvy se žíví různým substrátem, jsou především nekrofágové a saprofágové.

 

 trox_hispidus1 trox_hispidus2 trox_hispidus3

 

Literatura:

 

Král D„ Bezděk A. & Juřena D. (2018): lcones insectorum Europae centra lis. Coleoptera: Scarabaeoidea: Geolrupidae, Trogidae, Glaresidae, Lucanidae, Ochodaeidae, Glaphyridae. Folia Heyrovskyana, series B 32: 1-28 (in Czech ancl English).