Tritomegas sexmaculatus - hrabulka jižní

29. 5. 2014 vytvořil Stanislav Rada

Tritomegas sexmaculatus (Rambur, 1839) – hrabulka jižní 

Syn.: Cydnus sexmaculatus Rambur, 1839; Sehirus sexmaculatus (Rambur, 1842); Canthophorus sexmaculatus (Rambur, 1839)

Čeleď: Cydnidae – hrabulkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Oválná ploštice dorůstající délky 6–8 mm. Barva těla je černá s kontrastními bílými skvrnami. U nymf převládá bílá barva. Nohy jsou výrazně ostnité. Membrána polokrovek je tmavá.

 

Možná záměna: Hrabulce jižní je podobná hrabulka dvojbarevná (Tritomegas bicolor). Odlišují se zejména tvarem bílé skvrny na bocích štítu. Zatímco u hrabulky dvojbarevné sahá tato skvrna přibližně do poloviny délky okraje štítu, u hrabulky jižní se táhne po téměř celém okraji.

 

Rozšíření: Těžištěm areálu tohoto druhu je okolí Středozemního moře, jižní a střední Evropa. Nejsevernější výskyt druhu je uváděn z Dánska, na východ pak zasahuje po Turecko, Írán a kavkazské republiky.

 

V ČR poměrně běžně na téměř celém území.

 

Biologie a ekologie: Hrabulka jižní osidluje rozmanitá otevřená stanoviště, přičemž preferuje teplé mikroklima. Často podél cest, v ruderální vegetaci, ve vesnicích i městech.

Živí se sáním rostlinných šťáv. Hlavní živnou rostlinou je měrnice černá (Ballota nigra), ale s druhem je možno se setkat i na jiných rostlinách z čeledi hluchavkovitých, případně i na kopřivě. K páření dochází na přelomu května a června, samice pak klade vajíčka na živnou rostlinu. Vývoj nymf trvá celé léto a může se protáhnout až do podzimu. Přezimují dospělci, často v opadu pod živnými rostlinami.

 

 

Literatura:

 

Kment P. (2007): Ploštice – In: Hudec K. [et al.], Příroda České republiky: průvodce faunou. Academia, Praha.

 

Lis J.A., Lis B., Ziaja D.J. (2012): Heteroptera Poloniae 2 – Pentatomoidea Część I. Opole.