Trifolium pratense L. – jetel luční
Syn.: Trifolium pratense subsp. eupratense A. et Gr., Trifolium brachystylos Knaf, Trifolium pratense var. spontaneum Willk.
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Status: běžný druh
Popis: Vytrvalé rostliny, s dlouhým, tlustým, větveným kořenem a přímými až vystoupavými lodyhami. Lodyhy jsou často početné, vzácně dorůstající až 1 metru, při bázi načervenalé nebo nahnědlé. Listy jsou trojčetné, dolní dlouze řapíkaté, svrchní s krátkými řapíky. Jednotlivé lístky jsou kopinaté až téměř okrouhlé, s bílou půlměsícovitou kresbou a s krátkými řapíčky. Hlávky kulovité, mnohokvěté. Květy jsou přisedlé, s asymetrickým kalichem a růžovou nebo vzácně bělavou korunou. Plodem je lusk, otvírající se víčkem.
Možná záměna: Asi nejpodobnějším druhem je jetel prostřední (Trifolium medium), který se liší tvarem lístků a lysou kališní trubkou. Dalším poměrně podobným druhem je jetel alpínský (Trifolium alpestre), který se opět liší tvarem lístků a větším počtem žilek na kalichu.
Rozšíření: Sekundárně kosmopolitní druh. Původní areál výskytu se nachází v Evropě a v západní části Asie (po jezero Bajkal a Indii), zavlečen nebo pěstován je ve východní Asii, v Americe, Africe i Austrálii.
Hojně po celé republice, od nížin až do hor.
Ekologie: Roste na loukách a pastvinách, podél cest a v lesních lemech, na hlubokých, mírně vlhkých půdách s dostatkem živin. Své optimum nachází v ovsíkových loukách svazu Arrhenatherion.
Hemikryptofyt, kvete od dubna do října.
Význam: Využívá se jako významná pícnina, medonosná rostlina, léčivka nebo jako "zelené" hnojivo.
Taxonomická poznámka: V rámci tohoto druhu občas bývají rozlišovány tři skupiny nejasného taxonomického postavení, které mohou být klasifikovány jako podruhy, variety nebo odrůdy. Jsou to: jetel luční pravý (Trifolium pratense pratense), jetel luční setý (Trifolium pratense sativum) a jetel luční americký (Trifolium pratense americanum).
Literatura:
Kubát K. (1995): Trifolium L. – In: Slavík B., Smejkal M., Dvořáková M. & Grulich V. (eds), Květena České republiky 4, Academia, Praha, 462–481.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!