Tetrix ceperoi - marše písečná

6. 12. 2015 vytvořil Stanislav Rada

Tetrix ceperoi (Bolívar, 1887) – marše písečná 

Syn.: marše Ceperova

Čeleď: Tetrigidae – maršovití 

Status: NT

 

Popis: Drobná saranče o délce těla 8–11,5 mm. Typickým znakem všech marší je protažený štít, kryjící svrchní část těla. Blanitá křídla jsou složena pod štítem, zatímco krytky (1. pár křídel) jsou redukovány na tuhé krátké šupiny přiložené zboku k tělu. Marše písečná je relativně štíhlý, spíše menší druh. Její štít je plochý, s jen mírně vyzdviženým středovým žebrem. Zbarvení těla se pohybuje v odstínech šedé, hnědé nebo hnědozelené barvy. Na těle jsou tmavé nebo světlé skvrny a často také světlý pruh probíhající středem štítu.

 

Možná záměna: V ČR se vyskytuje celkem 7 druhů marší (Tetrix spp.). Jejich určení vyžaduje pečlivé prohlédnutí zvířete, většinou pod lupou. Marše písečná nemá střechovitý štít se silně vystouplým žebrem, což ji odlišuje od marše lesní (T. undulata), tenkorohé (T. tenuicornis) a suchobytné (T. bipunctata). Vzácná marše pobřežní (T. tuerki) se liší silně zvlněnou spodní hranou stehen. Velmi hojná marše obecná (T. subulata) a vzácná marše panonská (T. bolivari) se odlišují nenápadnými znaky na hlavě, které jsou uvedeny v klíči. Správné určení je poměrně obtížné a vyžaduje praxi.

 

Rozšíření: Západní okraj areálu tvoří Španělsko a severozápadní Afrika, jihovýchodně zasahuje na Balkán, severně na Britské ostrovy, Nizozemsko, Německo a Polsko (kde obývá i pobřežní oblasti Severního a Baltského moře).

 

V ČR velmi vzácný druh. V padesátých letech byla nalezena 1 samice na Třeboňsku, od té doby však nebyl nález tohoto druhu v Čechách zopakován. Po roce 2000 bylo postupně objeveno několik málo lokalit na jižní Moravě. V roce 2014 byla zjištěna nová populace na střední Moravě u Tovačova.

 

Biologie a ekologie: Marše písečná obývá podmáčená stanoviště s písčitou půdou, jako jsou pískovny, štěrkovny, lomy nebo břehy nížinných řek. Vyžaduje vlhké plošky s obnaženým písčitým substrátem. Teplomilný druh.

Vajíčka jsou samicemi kladena do svrchní vrstvy půdy nebo do mechu. Nymfy procházejí pěti až šesti instary. Přezimují nymfy nebo dospělci. S dospělci se leze setkat po celý rok. Živí se organickými zbytky, mechy a řasami. Dobrý letec.

 

Ohrožení a ochrana: Marše písečná je v oblasti celé střední Evropy obecně vzácná. V červeném seznamu ČR je řazena v kategorii „téměř ohrožený druh“. Její vzácnost je dána specifickými nároky na biotop, který v současnosti nachází nejčastěji na antropogenních stanovištích. Nedávné nálezy nových lokalit na Moravě ukazují na možný pozitivní vliv teplejšího klimatu na tento teplomilný druh.

 

 

 

Literatura:

 

Gröning J., Krause S., Hochkirch A. (2007): Habitat preferences of an endangered insect species, Cepero’s ground-hopper (Tetrix ceperoi). Ecological Research 22: 767–773.

 

Holuša J., Holuša O. 2003: First record of Tetrix ceperoi ceperoi (Bolivar, 1887) in Moravia (Czech Republic). Entomological Problems 33: 54.

 

Kočárek P., Grucmanová Š., Filipcová Z., Bradová L., Plášek V., Holuša J. (2008): Bryophagy in the groundhopper Tetrix ceperoi (Orthoptera: Tetrigidae): analysis of alimentary tract contents. Scripta Facultatis Rerum Naturalium Universitatis Ostraviensis 186: 348–352.

 

Kočárek P., Holuša J., Vlk R., Marhoul P. (2013): Rovnokřídlí (Insecta: Orthoptera) České republiky. Academia, Praha.

 

Trnka F., Rada S. (2015): Grasshoppers, crickets (Orthoptera) and earwigs (Dermaptera) of Tovačov gravel pit (central Moravia, Czech Republic): New locality for several thermophilous species in anthropogenic secondary habitat. Acta Musei Silesiae, Scientiae Naturales 64: 199–205.