Tetraneura ulmi - vlnatka jilmová

11. 7. 2022 vytvořil Ondřej Machač

Tetraneura ulmi (Linnaeus, 1758) – vlnatka jilmová

Čeleď: Aphididae – mšicovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 1,4–2,6 mm. Zbarvení těla je šedohnědé, okřídlení jedinci jsou tmavší, neokřídlení jedinci mají světlejší hrudní část těla. Vyskytují se okřídlené i bezkřídlé samice a samci. Nymfy i imaga jsou pokryté jemnými býlími voskovitými šupinkami po celém těle (odtud české jméno "vlnatka"). Nohy jsou šedohnědé.

 

Možná záměna: Záměna je možná s podobnou vlnatkou chlupatou (Tetraneura nigriabdominalis), která také saje a vytváří hálky na jilmech, ty jsou však na rozdíl od vlnatky jilmové nápadně chlupaté.

 

Rozšíření: Holearktický druh, který se vyskytuje v mírném pásu Evropy, Asie a v Severní Americe.

 

V ČR hojný druh po celém území, všude tam, kde rostou jilmy.

 

Biologie a ekologie: Vlnatka jilmová žije v různých typech listnatých a smíšených lesích a na jejich okrajích, v křovinách a v břehových porostech podél řek, ale také v městské zeleni nebo na solitérních stromech. Živnou rostlinou jsou různé druhy jilmů (Ulmus) na jejichž listech vytváří hladké zelené, později žlutavé až červenavé, kyjovitě až fazolovitě protažené hálky, dlouhé 15–40 mm. V každé hálce žije kolonie těchto mšic. Hálky vytváří zejména na mladších stromech a na vrchní straně listu. Začátkem léta okřídlení dospělci opouštějí otvorem hálku a vyhledávají různé druhy trav na jejichž kořenech pak zakládají nové kolonie. Na podzim se další generace vrací na jilmy, kde kladou vajíčka, která přezimují. Živí se sáním na listech a při přemnožení může oslabit hostitelský strom.

 

 

Literatura:

 

Chinery M. (2011). Britain's Plant Galls. A photographic guide. Old Basing, Hampshire: WildGuides.

 

Hudec K., Kolibáč J., Laštůvka Z., Peňáz M. & kol. (2007): Příroda České republiky – Průvodce faunou. Academia Praha.