Tetragnatha montana Simon, 1874 – čelistnatka perleťová
Čeleď: Tetragnathidae – čelistnatkovití
Status: běžný druh
Popis: Délka těla 6–12 mm (hlavohruď 2,5–3,5 mm). Hlavohruď je žlutohnědá. Chelicery jsou mohutné, žlutavé, dlouhé s výraznými zoubky a směřují do stran. Sternum (hrudní štít) je jednobarevně hnědé. Zadeček je oválně protáhlý, žlutobílý s perleťovým leskem s laločnatým žlutohnědým foliem (hřbetní skvrnou). Na bocích zadečku je vlnitý bělavý proužek. Spodní strana zadečku je tmavá s dvěma žlutými proužky. Nohy jsou žlutohnědé. Samci jsou menší a subtilnější s úzkým hnědým zadečkem bez výrazné kresby.
Možná záměna: Záměna je možná s dalšími čelistnatkami rodu Tetragnatha. Od podobné čelistnatky rákosní (T. extensa) se liší laločnatým foliem a jednobarevným sternem, ta je však obvykle výrazně větší. Podobná je také čelistnatka keřová (T. dearmata), která je však menší a má tmavší hřbetní skvrnu.
Rozšíření: Palearktický druh – téměř celá Evropa a Střední Asie.
V ČR hojný druh, po celém území, od nížin do středních poloh. Mapa rozšíření zde.
Biologie a ekologie: Čelistnatka perleťová žije na vlhkých loukách, v podrostu lužních lesů, na mokřadech, březích řek a rybníků. Žije na vyšší bylinné vegetaci, kde si staví kolové sítě. V letních měsících samice připřádá k listům trav a bylin šedobílý kokon. S dospělci se setkáme zejména od května do srpna.
Literatura:
Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.
Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!