Tanymecus palliatus - dlouháč plevelový

1. 7. 2011 vytvořil

Tanymecus palliatus (Fabricius, 1787)  dlouháč plevelový

Čeleď: Curculionidae – nosatcovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla je 7,510 mm, zbarvení je hnědo-šedé, šedé šupinky a hnědé chloupky. Nosec je stejně široký jako čelo, v přední části lehce vhloubený. Štít je stějně dlouhý jako široký. Krovky s výraznými rameny.

 

Rozšíření: Severní hranice rozšíření vede od Britských ostrovů přes jižní Švédsko a Finsko, dále především ve střední a jižní Evropě. Východně na Kavkazu, v Malé Asii a až na Sibiř.

 

V ČR hojně, především v nížinách, ale vystupuje i do hor.

 

Biologie a ekologie: Dospělci jsou od dubna do srpna. Xerotermní druh obývající suché louky, pastviny, stepní trávníky, ruderály, okraje silnic, také na písčinách nebo bývalých lomech (pískovny, štěrkovny atd.). Je polyfágním druhem živící se velkým spektrem rostlin, od lopuchu většího (Arctium lappa), přes bodlák nicí (Carduus nutans), pcháč oset (Cirsium arvense), svlačec rolní (Convolvulus arvensis), jetele (Trifolium spp.), kopřivy (Urtica spp.), truskavce (Polygonum spp.), lebedy (Atriplex spp.) až po řepu obecnou (Beta vulgaris). Historicky je udáván jako škůdce na řepě, hlávkovém salátu a luštěninách. Dospělci jsou aktivní především v ranních a večerních hodinách, přes den se skrývají pod listovými růžicemi rostlin. Larvy žijí ve stonku nebo v kořenech živných rostlin, kuklení probíhá v zemi a dospělci přezimují a vylézají na jaře příštího roku. Zajímavé je že vývoj larev trvá 2-3 roky což u nosatců není běžná záležitost.

 

   

Literatura:

 

Benedikt S., Borovec R., Fremuth J., Krátký J., Schön K, Skuhrovec J. & Trýzna M. (2010): Komentovaný seznam nosatcovitých brouků (Coleoptera: Curculionoidea bez Scolytinae a Platypodinae) České republiky a Slovenska. 1. díl. Systematika, faunistika, historie výzkumu nosatcovitých brouků v České republice a na Slovensku, nástin skladby, seznam. Komentáře k Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nanophyidae, Brachyceridae, Dryopthoridae, Erirhinidae a Curculionidae: Curculioninae, Bagoinae, Baridinae, Ceutorhynchinae, Conoderinae, Hyperinae. Klapalekiana 46 (supplementum): 1–363.