Syrmaticus reevesii - bažant královský

26. 6. 2010 vytvořil Zdeněk Mačát

Syrmaticus reevesii (Gray, 1829) - bažant královský

Řád: Galliformes - hrabaví, Čeleď: Phasianidae - bažantovití

Status: nepůvodní druh, IUCN: VU

 

Popis: Bažant královský je 140-190 cm velký hrabavý pták. Tento rozměr reprezentuje samce a zahrnuje i délku ocasu. Samice je o poznání menší, dosahuje 60-85 cm. U tohoto druhu je velmi nápadný pohlavní dimorfizmus. Samec je velmi pestře zbarven, halva je bílá s černým proužkem od zobáku přes oko po šíji. Pod okem je nápadná bílá tečka, okolí oka jinak do červena. Tělo je skvrnité v různých odstínech hnědé a s bílými skvrnami. Dlouhá ocaní pera jsou po okrají hnědě okrová, střed je bílý s černými příčnými proužky. Samice je nenápadná, hnědo bíle kropenatá.

 

Možná záměna: Ve volné přírodě ČR nezaměnitelný druh (hlavně samec). Samici je možné zaměnit se samicí bažanta obecného (Phasianus colchicus). Samice bažanta královského má tmavěji zbarvenou hlavu.

 

Rozšíření: Původně endemický druh Číny obývající její střední a východní část, kde se vysykytuje v jehličnatých a listnatých lesích, ale i v kulturní krajině. Do Evropy jej v roce 1831 poprvé přivezl britský přírdovědec John Reeves, po němž dostal bažant vědecké i anglické jméno. V současnosti se druh také vyskytuje na Havaji, v USA, na Britských ostrovech, Francii a České republice, kam byl introdukován. V posledních třech jmenovaných zemích tvoří drobné populace.

 

V České republice byl bažant královský poprvé vysazen již v 19. a posléze i ve 20. století. Životaschopné populace se vyskytují (vyskytovaly) na střední Moravě. Od roku 2003 není o divokých populacích na našem území záznam.

 

Biologie a ekologie: Obývá lesní komplexy (listnaté i jehličnaté) středních a vyšších poloh. Nevádí jim teplé ani chladné klima. Hlavní složkou potravy jsou zelené části rostlin, obilniny nebo semena. Samice klade 7-14 vajec mezi dubnem a květnem. Je to zvíře velmi agresivní k ostatním zvířatům a i lidem.

 

Ohrožení a ochrana: V domovině je tento druh velice hojně lovem, ať už pro maso nebo peří. Za poslední desetiletí došlo k rapidnímu úbytku těchto opeřenců, a proto je bažant královský zařazen do Červeného seznamu ICUN a hodnocen jako zranitelný (VU). Společně s úbytkem jedinců je druhým velkým problémem tohoto druhu mizení původních biotopů (odlesňování). Ve volné přírodě dle hrubých odhadů žije již pouze populace do 10 000 jedinců.