Stachys alpina - čistec alpínský

31. 7. 2019 vytvořil Michal Hroneš

Stachys alpina L. – čistec alpínský
Syn.: Eriostomum alpinum (L.) Hoffmanns. & Link ex Steud., Stachys curviflora Tausch, Stachys urticifolia Tausch
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Status: NT

Popis: Vytrvalé, trsnaté, 30–100 cm vysoké byliny s přímou, měkce chlupatou, v horní části žláznatou, obvykle jen řídce větvenou lodyhou. Listy jsou dlouze řapíkaté, s vejčitou, na bázi srdčitou až zaokrouhlenou, na vrcholu špičatou, na okraji vroubkovaně pilovitou, měkce chlupatou čepelí. Květenstvím jsou navzájem oddálené, až 20květé lichopřesleny. Listeny jsou stejného tvaru jako listy, avšak přisedlé. Listence jsou čárkovité až šídlovité. Kalich je protáhle zvonkovitý, často nafialovělý, hustě měkce chlupatý a žláznatý. Koruna je dvoupyská, špinavě fialová, s krátkou, prohnutou, bělavou trubkou. Plodem jsou šedohnědé tvrdky.

Možná záměna: Čistec alpínský je v podstatě nezaměnitelným druhem květeny ČR. Příležitostně může být zaměňován s čistcem lesním (Stachys sylvatica), který netvoří trsy a má menší počet, červenavých květů v lichopřeslenu, a také s č. německým (S. germanica), který je však nápadně šedavě plstnatý a má nápadně nahloučené lichopřesleny.

Rozšíření: Druh rozšířený ve středních a vyšších polohách Evropy a západní Asie, od Španělska a Velké Británie na západě po Karpaty na východě. Na sever zasahuje do středního Německa a sudetských pohoří, na jih do jižní Itálie a středního Řecka. Poněkud izolovaně se vyskytuje také na severu Turecka, na Kavkazu a v severním Íránu.

V ČR se vyskytuje především v karpatské části Moravy a Slezska. Poměrně hojný je v Beskydech, Javornících, Bílých Karpatech, Hostýnských vrších a v jejich podhůří. Vzácnější je pak ve Chřibech, Litenčických vrších a Ždánickém lese odkud proniká až na jižní okraj Drahanské vrchoviny a do Moravského krasu. Na severu Moravy je pak častější ještě v Moravské bráně odkud rozšíření pokračuje přes podhůří Nízkého a Hrubého Jeseníku až ke Kralickému Sněžníku. V Čechách je velmi vzácný, vyskytuje se velmi ostrůvkovitě v Orlických horách, v Českém Středohoří a Krušných horách. Historické výskyty jsou známy také z Obřího dolu v Krkonoších.

Ekologie: Čistec alpínský roste v podrostu světlejších listnatých lesů, především v suťových a lužních lesích a v dubohabřinách, na jejich okrajích, na pasekách a podél lesních cest. Vzácně se vyskytuje také v subalpínských vysokobylinných nivách. Obvykle roste na vlhčích, na živiny bohatých, hlubších půdách s mírně kyselou až zásaditou reakcí.

Hemikryptofyt, který kvete od června do září.

Ohrožení a ochrana: Vzhledem ke svému specifickému rozšíření je čistec alpínský v Červeném seznamu hodnocen jako druh téměř ohrožený (NT). Dříve byl veden v kategorii ohrožený (C3). Většině populací nehrozí bezprostřední ohrožení.

Taxonomická poznámka: V rámci areálu rozšíření jsou u čistce alpínského rozlišovány tři poddruhy – ve většině Evropy (včetně ČR) se vyskytuje nominátní poddruh (subsp. alpina), na severu Balkánského poloostrova subsp. dinarica a v Turecku, na Kavkaze a v Íránu subsp. macrophylla. Poslední dva zmíněné poddruhy se od nominátního liší většími listy, většími a tmavšími květy a hustším oděním listů.

 

 

Literatura:

Chrtek J. jun. (2000): Stachys L. – In: Slavík B. (ed), Květena České republiky 6, Academia, Praha, 614–625.

Chrtek J. jun. (2019): Mapa rozšíření Stachys alpina. – Ms. (www.pladias.cz).

Salmaki Y., Zarre S., Govaerts R. & Bräuchler Ch. (2012): A taxonomic revision of the genus Stachys (Lamiaceae: Lamioideae) in Iran. – Botanical Journal of the Linnaean Society 170: 573–617.

- věnováno A. U. -