Sphenoptera antiqua - krasec

30. 8. 2016 vytvořil Filip Trnka

Sphenoptera antiqua (Illiger, 1803) – krasec
Syn.: Sphenoptera melitta Obenberger, 1927
Čeleď: Buprestidae – krascovití
Status: KO, CR

 

Popis: Velikost těla 10–15 mm, zbarvení je bronzově-červené až hnědé, celé tělo s jemnou mikrostrukturou. Tělo člunkovitého tvaru, hlava je široká, řídce tečkovaná. Štít s jemnou střední rýhou, s hustým tečkováním po jeho okrajích.

 

Možná záměna: Zaměnitelný snad jen s příbuzným druhem Sphenoptera substriata. Krasec S. substriata má jiný tvar těla, výrazné rýhy na krovkách a dosahuje velikosti pouze 9,5 mm.


Rozšíření: Mediteránní druh rozšířený v severní Africe, jižní a střední Evropě, Ukrajině, evropské části Ruska, Zakavkazí, Malé Asii a Iráku.

 

V ČR velmi vzácný druh na severním okraji svého areálu, historicky je znám především z jižní a jihozápadní Moravy, ale také ze střední Moravy (Prostějovsko). V současnosti přežívá na jediné lokalitě v NPR Mohelenská hadcová step.

 

Biologie a ekologie: Dospělci od dubna do října s maximem v květnu a červenci. Extrémně xerotermní druh obývající skalní i sprašové stepi a lesostepi. Imaga jsou aktivní v nejteplejších hodinách, za plného slunce a pohybují se kolem živných rostlin, naletují na jejich listy a vyhřívají se na holé půdě. Mezi živné rostliny patří druhy z čeledi bobovitých (Fabaceae), hlavně různé druhy jetelů (Trifolium spp.), prokazatelně byl zjištěn na jeteli horském (T. montanum). Na živné rostliny samičky kladou po jediném vajíčku. Larva žije v kořeni rostliny a vývoj je pravděpodobně dvouletý. Kuklení probíhá také v kořeni.

 

Ohrožení a ochrana: Druh chráněný zákonem jako kriticky ohrožený, stejně tak v Červeném seznamu ČR v kategorii CR „kriticky ohrožený“. V historii krasec mizel především destrukcí xerotermních trávníků. V posledních desítkách let ustoupil z většiny lokalit v důsledku absence pastvy a zarůstání stepí druhotnou vegetací. Vhodným managementem je extenzivní i intenzivní pastva, kosení a vyřezávání náletu na xerotermních trávnících.

 

 

Literatura:

 

Bílý S. (1989): Zoologické klíče. Krascovití, Buprestidae. Academia, Praha.

 

Bílý S. (1992): Krasec Sphenoptera antiqua. Pp. 89–91. In: Škapec  L. (ed.):  Červená kniha ohrožených druhů rostlin a živočichů ČSFR – 3. díl – Bezobratlí.  Príroda. Bratislava.

 

Bílý S. (2002): Summary of the bionomy of the buprestid beetles of Central Europe (Coleoptera: Buprestidae). Acta Entomologica Musei Nationalis Pragae, Supplementum 10: 1–103.

 

Škorpík M., Křivan V. & Kraus Z. (2011): Faunistika krascovitých (Coleoptera: Buprestidae) Znojemska, poznámky k jejich rozšíření, biologii a ochraně. Thayensia 8: 109−291.