Smyrnium perfoliatum - tromín prorostlý

2. 9. 2014 vytvořil Václav Dvořák

Smyrnium perfoliatum L. – tromín prorostlý

Čeleď: Apiaceae – miříkovité

Status: nepůvodní druh

 

Popis: Bylina s přímou, plnou, křídlatě hranatou, lysou, žlutozelenou lodyhou vysokou až 1 m. Přízemní listy dlouze řapíkaté, 1-3× zpeřené; horní lodyžní listy celistvé, objímavé, na okrajích vroubkované. Okolíky složené až z 15 okolíčků; obal i obalíčky chybí. Korunní lístky zbarvené zelenavě žlutě. Merikarpia lesklá, lysá, tvrdá.

 

Rozšíření: Původní areál zahrnuje mediteránní oblast jižní Evropy. Odtud je zavlékán na sever až po Dánsko, Německo a ČR. Izolovaně roste rovněž v Malé Asii, na Kavkaze a v SZ Africe.

 

V České republice byl výskyt tohoto druhu zaznamenán již ke konci 19. století a do současnosti je víceméně omezen na okolí Prahy a Brna. Rovněž byl zaznamenán na agrárních haldách v Javornících a v okolí Nového Jičína.

 

Ekologie: Tromín v našich podmínkách osidluje lemy listnatých lesů, obvykle doubrav, a okraje cest. Je součástí teplomilných společenstev sv. Geranion sanguinei a Prunion spinosae.

 

Terofyt s fenologickým optimem od května do června.

 

 

Literatura:

Kocián P. (2014): Výskyt tromínu prorostlého (Smyrnium perfoliatum) v Novém Jičíně. – Zprávy Moravskoslezské pobočky ČBS 3: 50–53.

 

Křísa B. (1997): Rod Smyrnium L. In: Slavík B. (ed.): Květena České republiky vol. 5. - Academia, Praha, 308-310.