Sinodendron cylindricum - roháček bukový

15. 3. 2009 vytvořil Filip Trnka

Sinodendron cylindricum (Linnaeus, 1758) - roháček bukový  

Syn.: Scarabaeus cylindricum Linnaeus, 1758; Scarabaeus tenebroides Scopoli, 1777; Scarabaeus ocmericanum Beauv., 1805; Scarabaeus juvenilis Mulsant, 1842  

Čeleď: Lucanidae - roháčovití  

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 12-16 mm, černý, lesklý a válcovitý. Samci mají nápadný roh, který je jemně ochlupený. U samců je štít do značné míry prohlouben, je hladný s drobnými mělkými tečkami. Samičky roh postrádají, mají pouze drobný hrbolek a štít je silně hluboce tečkován. Krovky jsou silně hrubě tečkovány a mají lištovité hrbolky.

 

Rozšíření: Druh rozšířen od Pyrenejí přes Francii, Itálii na Balkánský poloostrov, Ruska a až na Sibiř.

 

V ČR na vhodných biotopech hojný druh, jinde vzácnější, převážně v podhůří a horách.

 

Biologie a ekologie: Imaga již brzy z jara až do konce léta, je druhem, který žije poměrně skrytě a není snadné se s ním setkat. Nejčastěji se roháček vyskytuje ve starších bukových lesích, kde je dostatek potravy pro larvy, dospělce najdeme obvykle na padlých metrech dřeva nebo lízající mízu. Samičky kladou vajíčka nejčastěji do trouchnivějících pařezů nebo padlých metrů buku lesního (Fagus sylvatica), vzácněji také na jilmech (Ulmus) a javorech (Acer). Brouci se dají najít i v zimě, jelikož larvy se kuklí koncem léta.

 

sinodendron_cylindricum1 sinodendron_cylindricum3 sinodendron_cylindricum2
sinodendron_cylindricum41 sinodendron_cylindricum4 biotop_sinodendron