Senecio hercynicus Herborg – starček hercynský
Syn.: Senecio cacaliaster subsp. hercynicus (Herborg) Oberpr.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Status: lokálně hojný druh
Popis: Vytrvalé, tmavozelené, 30–100 cm vysoké byliny s krátkým oddenkem bez výběžků a přímými, v horní polovině často bohatě větvenými, pravidelně olistěnými, alespoň v dolní polovině řídce žláznatými lodyhami. Listy jsou přisedlé, za květu ve spodní části lodyhy odumřelé, s čepelí široce vejčitou až kopinatou, na okraji pravidelně zubatou, na bázi zaokrouhlenou až polobjímavou, lysou až roztroušeně žláznatou. Úbory vyrůstají ve volné vrcholové latě. Zákrovní a zákrovečkové listeny jsou žláznaté. Jazykovité květy jsou zlatožluté, vyrůstající v počtu 5–6, trubkovité květy jsou žlutohnědé. Plodem je ochmýřená, lysá nažka s chmýrem 3–4× delším.
Možná záměna: Na našem území se vyskytuje řada podobných druhů. Od všech se starček hercynský odlišuje zejména svou poměrně časnou fenologií a také vazbou na hornatá území. Od velmi podobného a blízce příbuzného starčku německého (Senecio germanicus) se odlišuje žláznatými zákrovními a zákrovečkovými listeny a lodyhou na bázi žláznatou, bez nežláznatých chlupů. Od s. Fuchsova (Senecio ovatus) se dále liší přisedlými listy a od s. poříčního (Senecio sarracenicus) dále menším počtem jazykovitých květů a absencí dužnatého, protáhlého oddenku.
Rozšíření: Jak napovídá druhové jméno, je tento druh rozšířen zejména v hercynských pohořích střední Evropy. Celkový areál se rozkládá od Francouzského středohoří po Karpaty, na jih po Apeniny a pohoří na severu Balkánského poloostrova.
V ČR zejména v horách po obvodu země, nejčastěji v Krkonoších, Jizerských horách, Hrubém Jeseníku a na Šumavě. Vzácný výskyt je znám také ze Žďárských vrchů, Železných hor a Drahanské vrchoviny.
Ekologie: Horský druh osídlující vysokobylinné nivy, horské smrčiny, okraje rašelinišť a vrchovišť, klečové porosty a okraje cest. Roste na vlhčích, obvykle kyselých, kamenitých, na dusík bohatších, humózních až rašelinných půdách. Je fenologicky nejčasnějším druhem druhového komplexu Senecio nemorensis agg. na našem území, kvete asi o měsíc dříve než oba další druhy, tj. s. Fuchsův a s. německý.
Hemikryptofyt, který kvete od poloviny června do poloviny července.
Taxonomická poznámka: Starček hercynský patří do taxonomicky velmi komplikovaného okruhu starčku hajního (Senecio nemorensis agg.). Kromě značné morfologické variability a plasticity jednotlivých taxonů vymezení jednotlivých zástupců tohoto okruhu komplikuje také hybridizace. V rámci tohoto okruhu se u nás kromě s. hercynského vyskytuje ještě s. německý a s. Fuchsův. Samotný s. hercynský se v rámci svého areálu rozpadá do pěti poddruhů, z nichž nejvíce se jich vyskytuje v Karpatech. U nás byla zaznamenána jen nominátní subsp. hercynicus.
Literatura:
Grulich V. (2004): Senecio L.– In: Slavík B., Štěpánková J. & Štěpánek J. (eds), Květena České republiky 7, Academia, Praha, 250–280.
Hodálová I. (1999): Multivariate analysis of the Senecio nemorensis group (Compositae) in the Carpathians with a new species from the East Carpathians. – Folia Geobotanica 34: 321–335.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!