Sehirus luctuosus - hrabulka

17. 2. 2016 vytvořil Stanislav Rada

Sehirus luctuosus Mulsant & Rey, 1866 – hrabulka

Čeleď: Cydnidae – hrabulkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Oválná, leskle černá ploštice o délce těla 5–7 mm, výjimečně až 9 mm. Membrána (= zadní, blanitá část polokrovek) bývá bílá až tmavohnědá. Svrchní strana těla je hustě a rovnoměrně tečkována drobnými důlky. Nápadný velký štítek (scutellum) vybíhá daleko dozadu a kryje značnou část zadečku.

 

Možná záměna: V ČR se vyskytují další 2 až 3 druhy rodu Sehirus a všechny jsou si vzájemně velmi podobné. Ke správnému určení je potřeba prohlédnout diagnostické znaky pod silnou lupou. Hrabulka S. luctuosus je nejhojnějším druhem rodu v ČR, přičemž záměna je nejpravděpodobnější s hrabulkou S. morio. Ta je obecně větší a liší se nepravidelným tečkováním a příčnými brázdami na zadní části štítu (S. luctuosus má pravidelně tečkovanou zadní část štítu bez brázd). Kromě rodu Sehirus je možná i záměna s černými hrabulkami dalších rodů, ty však mají zřetelně jiný vzhled nebo velikost těla.

 

Rozšíření: Evropa a západní část Asie.

 

V ČR lokálně hojný druh.

 

Biologie a ekologie: Tato hrabulka obývá výhřevné písčité biotopy, kde žije pod různými živnými rostlinami, nejčastěji z čeledi brutnákovité (např. hadinec, pomněnka a další). K páření dochází na konci dubna a během května, v tomto čase je také možno narazit na rozlezlé nebo létající dospělce mimo živné rostliny. Následně kladou samice vajíčka. O snůšku a posléze i o malé nymfy pečují. Větší nymfy se dají nalézt hlavně v červnu a červenci, dospívají na konci července nebo v srpnu. Přezimují dospělci.

 

 

Literatura:

 

Lis J.A., Lis B., Ziaja D.J. (2012): Heteroptera Poloniae 2 – Pentatomoidea Część I. Opole.

 

Wachmann E., Melber A., Deckert J. (2008): Wanzen. Band 4: Pentatomomorpha II: Pentatomoidea: Cydnidae, Thyreocoridae, Plataspidae, Acanthosomatidae, Scutelleridae, Pentatomidae. Goecke & Evers, Keltern.