Scenopinus fenestralis (Linnaeus, 1758) – žínělka okenní
Čeleď: Scenopinidae – žínělkovití
Status: běžný druh
Popis: Délka těla 4–7 mm. Tělo je zploštělé. Hlava je poměrně velká širší než delší. Oči jsou hnědé s nevýraznou tmavou páskou. U samic jsou oči oddálené. Tělo je tmavé, zrnité s mírným bronzovým leskem, na zadečkou jsou bělavé proužky. Štítek je tmavý. Nohy jsou hnědočervené s tmavšími stehny. Křídla jsou v klidu složená přes sebe, mírně zahnědlá. Larvy jsou bělavé, protáhle červovitého tvaru.
Možná záměna: Záměna je možná s našimi dalšími žínělkami (Scenopinidae), v ČR 3 druhy. Od nich se liší mj. světlými kyvadélky a zdrsnělým čelem.
Rozšíření: Palearktický druh, rozšířen v mírném pásu Evropy a Střední Asie.
V ČR hojný druh, po celém území, od nížin do hor. Je to naše nejběžnější žínělka.
Biologie a ekologie: Žínělka okenní obývá různé lesní i nelesní biotopy, nejčastěji ji však nalezneme v okolí lidských sídel. Jak už napovídá její české jméno „okenní“, často na oknech nebo fasádách domů. Samičky kladou vajíčka do škvír ve zdech, trámech apod. Larvy jsou dravé a živí se larvami hmyzu (např. kožojedů nebo molů). S dospělci se můžeme v domech setkat po celý rok.
Literatura:
Bosák J., Čepelák S. & Dvořák L. (2013): Žínělkovití (Scenopinidae, Diptera) České republiky a Slovenska s poznámkami k středoevropským druhům. – Zprávy Vlastivědného muzea v Olomouci, 305: 69–82.
Javorek V. (1967): Kapesní atlas dvoukřídlého hmyzu. SPN Praha.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!