Sarcophaga carnaria (Linnaeus, 1758) – masařka obecná
Čeleď: Sarcophagidae – masařkovití
Status: běžný druh
Popis: Délka těla 10–15 mm. Hlava je černá, oči jsou červené. Tykadla jsou krátká, černá s pýřitými štětinami. Štít je černý s šedým poprášením s třemi pásky. Štítek je černý. Zadeček je zvláště u samců vzadu zúžený s delšími štětinami. Na černém zadečku je šedavá šachovnicová kresba. Nohy jsou černé. Křídla jsou téměř průhledná s tmavými žilkami. Larvy jsou bílé červovitého tvaru, v zadní části jakoby uťaté.
Možná záměna: Záměna je možná s dalšími druhy početné čeledi masařkovití (Sarcophagidae). Masařka obecná patří mezi naše nejhojnější představitele této čeledi.
Rozšíření: Evropský druh, rozšířený po celé Evropě až po Altaj.
V ČR hojný druh po celém území, od nížin do hor.
Biologie a ekologie: Masařka obecná se vyskytuje na různých lesních i nelesních biotopech, nejčastěji na loukách, okrajích lesů, v okolí lesních a polních cest, ale i v kulturní krajině a v okolí lidských sídel. Patří také mezi běžné obyvatele vesnických obydlí. Dospělci létají především od března do října. Za slunného počasí často sedají na různé květy a osluněná místa. Tato masařka je živorodá a samice kladou malé larvičky do zahnívajících látek, zejména živočišného původu (mršiny obratlovců i bezobratlých a výkalech). Masařky tak mají v přírodě důležitou roli.
Literatura:
Javorek V. (1967): Kapesní atlas dvoukřídlého hmyzu. SPN Praha.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!