Saperda scalaris - kozlíček mramorový

19. 12. 2016 vytvořil Filip Trnka

Saperda scalaris (Linnaeus, 1758) – kozlíček mramorový
Čeleď: Cerambycidae – tesaříkovití
Status: běžný druh

 

Popis: Velikost těla 12–18 mm. Tělo je protáhlé, zbarvení je černé s černým a žlutým tomentem, který tvoří výrazné a nezaměnitelné velmi variabilní zbarvení. Tykadla jsou tenká u samců delší než u samic. Stehna a holeně jsou šedo-žlutě tomentovány, chodidla jsou bělavé.

 

Rozšíření: Evropa, severní Afrika, Sibiř, Malá Asie až Kavkaz.

 

V ČR lokální až hojný druh především v nížinách a pahorkatinách, ale vystupuje až do hor.

 

Biologie a ekologie: Dospělci se vyskytují od května do srpna s maximem v květnu a červnu. Imaga se zdržují v korunách stromů, tak je velmi těžké na tento druh narazit v přírodě. Typický druh listnatých a smíšených lesů s polyfágní vazbou na listnaté dřeviny. Mezi živné rostliny patří duby (Quercus spp.), olše (Alnus spp.), jilmy (Ulmus spp.), topoly (Populus spp.), buk lesní (Fagus sylvatica), břízy (Betula spp.), třešeň obecná (Prunus avium), vrby (Salix spp.) a další. Velmi vzácně a ojediněle také v jehličnatých stromech, vývoj byl zjištěn v jedli bělokoré (Abies alba). Vývoj larev probíhá pod kůrou oslabených a odumírajících stromů v kmenech a silnějších větvích. Larvy vyžírají nepravidelné převážně příčné chodby. Druhý rok vývoje se před zimou zavrtávají do dřeva, kde si připravují kukelní komůrku a výletový otvor ucpaný třískami. Část larev ještě na jaře pokračuje v žíru a kuklí se později. Doba vývoje je jedno až dvouletá.

 

 

Literatura:

 

Heyrovský L. & Sláma M. (1992): Tesaříkovití (Coleoptera: Cerambycidae). 2. doplněné vydání. Fauna ČSSR 5., Kabourek, Zlín, 368 pp.

 

Sama G. (2002): Atlas of the Cerambycidae of Europe and Mediterranean area. Part 1. Northern and Central Europe. Kabourek, Zlín, 173 pp.

 

Sláma M.E.F. (1998): Tesaříkovití (Cerambycidae) České republiky a Slovenské republiky (Brouci – Coleoptera). Milan Sláma, Krhanice, 383 pp.