Sagana rutilans Thorell, 1875 – zápředka hnědá
Čeleď: Liocranidae – zápředkovití
Status: EN
Popis: Naše největší zápředka, délka těla 7–11 mm (hlavohruď 3–5 mm). Celé tělo i nohy je světle hnědé až červenohnědé s výrazným měděným leskem, zvláště u samců. Samice a mladí jedinci mají lesk méně výrazný a spíše červenohnědé zbarvení. Tělo je mírně zploštělé. Nohy jsou dlouhé, na zánártí a holeni prvních dvou párů s dvěma řadami trnů.
Možná záměna: Jedná se o jediného zástupce rodu Sagana na světě (dříve byla tato zápředka řazena do rodu Liocranum). Od našich ostatních zápředek se liší zbarvením bez kresby a nápadným leskem. Charakteristické jsou také kopulační orgány. Zbarvením může na první pohled připomínat některé lesklé samce listovníků (Philodromus), ti jsou však menší a žijí na vegetaci.
Rozšíření: Evropský druh, rozšířen v mírném pásu Evropy, od Francie po oblasti okolo Černého moře.
V ČR velmi vzácný druh, jen v teplejších geomorfologicky členitých oblastech (např. Ústecko, Křivoklátsko, Podyjí). Mapa rozšíření zde.
Biologie a ekologie: Zápředka hnědá žije na osluněných sutích, ve světlých suťových lesích a v suchých skalních údolích. V některých částech Evropy vzácně i v okolí lidských sídel. Žije mezi balvany, na skalách, pod kameny a také pod kůrou padlých stromů. Aktivní je v noci, kdy vyhledává potravu na povrchu skal a balvanů. Jedná se o velmi hbitého pavouka a při vyrušení rychle mizí v úkrytu. S dospělci se setkáme zejména od června do září.
Ohrožení a ochrana: Tento druh je díky vazbě na ohrožený biotop osluněných sutí a světlých suťových lesů v nižších polohách veden jako druh ohrožený (EN). Je ohrožena zástinem a zarůstáním vhodných biotopů.
Literatura:
Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.
Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!