Rhingia rostrata (Linnaeus, 1758) – pestřenka nosatá
Čeleď: Syrphidae – pestřenkovití
Status: nehojný druh
Popis: Délka těla 8–10 mm. Hlava je šedohnědá, oči jsou velké tmavě hnědé, u samců na temeni spojené. Tykadla jsou oranžovohnědá, krátká. Obličejová část je nápadně protáhlá v oranžový rypec, pod kterým je složen dlouhý sosák. Štít je šedý s několika tmavšími podélnými páskami. Štítek je oranžový. Zadeček je vejčitě oválný, mírně zploštělý, oranžový. Nohy jsou oranžovohnědé, bez výrazných tmavých znaků. Křídla jsou průhledná, mírně nažloutlá.
Možná záměna: Od dvou dalších u nás žijících pestřenek z rodu Rhingia (R. borealis a R. campestris) ji odlišíme podle světlých noh, ostatní naše druhy mají nohy s tmavými znaky. Další rozlišovací znaky jsou také tvar a délka tykadla.
Rozšíření: Palearktický druh, široce rozšířen v mírném pásu Evropy a Střední Asie.
V ČR poměrně vzácný druh, ale roztroušeně po celém území, zvláště ve středních a vyšších polohách.
Biologie a ekologie: Tato pestřenka se vyskytuje na různých typech květnatých luk, na pastvinách, podél potoků a cest. Dospělci se vyskytují od dubna do srpna. Usedají na květy, kde hledají potravu - nektar. Díky dlouhému sosáků jsou na rozdíl od jiných pestřenek, schopné sát nektar i z protáhlých trubkovitých květů (např. hvozdíků a silenek). Larvy žijí ve vlhkých zahnívajících organických materiálech, např. v trusu velkých kopytníků nebo v hnijícím seně a mokré stařině.
Literatura:
Ball S.G. & Morris R. K. A. (2000): Provisional atlas of British hoverflies (Diptera, Syrphidae). Monks Wood, UK: Biological Record Centre.
de Bree, Sat B. & Smit J. (2013): De rode snuitvlieg Rhingia rostrata terug in Nederland (Diptera: Syrphidae). Nederlandse faunistische mededelingen 40: 15–21.
Javorek V. (1967): Kapesní atlas dvoukřídlého hmyzu. SPN Praha.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!