Rhagium sycophanta - kousavec páskovaný

7. 9. 2008 vytvořil Filip Trnka

Rhagium sycophanta (Schrank, 1781) - kousavec páskovaný

 Syn.: Cerambyx sycophantha (Schrank, 1781), Megarhagium sycophanta (Schrank 1781), Rhagium grandiceps Thomson, 1866; Stenocorus cephalotes Voet, 1806; Stenocorus scrutator Olivier, 1795; Stenocorus inquisitor (Linnaeus) Olivier, 1795

Čeleď: Cerambycidae - tesaříkovití

 Status: NT

 

Popis: Větší tesařík o velikosti 17-26 mm. U rodu Rhagium si všimneme na tesaříky nezvykle krátkých tykadel. Barva je černá s červenožlutou nebo rezavě žlutou. Vytváří barevné aberace.

 

Možná záměna: S jinými tesaříky z rodu Rhagium nejspíše s kousavcem korovým (Rhagium inquisitor) nebo kousavcem hlodavým (Rhagium mordax). Všichni se, ale na první pohled liší zbarvením.

 

Rozšíření: Větší část Evropy, část Sibiře a Malá Asie.

 

V ČR v teplých dubových oblastech jednotlivě, ale někdy i velmi hojně, ku příkladu Křivoklátsko, Český kras, Pálava, Bílé Karpaty a mnoho dalších míst.

 

Biologie a ekologie: S dospělci se setkáme od května do července, sedí na rostlinách, kmenech nebo pařezech. Vyskytuje se v nížinných listnatých lesích. Vývoj trvá 2-3 roky, probíhá pod kůrou stromů. Dřevo musí být částečně rozložené. Hlavně na dubech (Quercus), ale najdeme ho i na jiných listnáčích jako bříza (Betula), olše (Alnus) či buk (Fagus). V literatuře se uvádí, že za slunného a teplého počasí létají na květy hlohů (Crataegus) a bezů (Sambucus).

 

rhagium_sycophanta2 rhagium_sycophanta3
rhagium_sycophanta4