Pseudocleonus cinereus - rýhonosec

5. 5. 2011 vytvořil

Pseudocleonus cinereus (Schrank, 1781)  rýhonosec

Čeleď: Curculionidae – nosatcovití

Status: VU

 

Popis: Velikost těla 712 mm, zbarvení je variabilní, od šedé přes bílou až jemně načervenalou. Ochlupení krovej je velmi husté a šedé barvy. Štít se středovým žebírkem, které se táhne po celé jeho délce.

 

Možná záměna: S příbuzným rýhonoscem Pseudocleonus grammicus, který má ovšem středové žebírko pouze v přední části štítu. P. grammicus je zbarven hnědě.

 

Rozšíření:V Evropě, vyjma severních zemí, Střední východ, střední Asie až po severozápadní Čínu. Směrem na jich po severní Afriku (Maroko).

 

V ČR roztroušeně a velmi lokálně se vyskytující vzácný druh.

 

Biologie a ekologie: Imaga jsou aktivní od března do června a od srpna do října. Páření probíhá obvykle v květnu a červnu. Xerotermní druh osidlující pastviny, stepi a okraje cest. Oligofág na hvězdnicovitých (Asteraceae) rostlinách, zjištěn na chrpách (Centaurea spp.) a máchelce (Leontodon spp.).

 

Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu veden jako zranitelný (VU). Jmenovaný druh se v poslední době ohrožen především pro vazbu na xerotermní biotopy.

 

   

 

Literatura:

 

Dieckmann L. (1983): Beiträge zur Insektenfauna der DDR: Coleoptera, Curculionidae (Tanymecinae, Leptopiinae, Cioninae, Tanyrhynchinae, Cossoninae, Raymondionyminae, Bagoinae, Tanysphyrinae). Beiträge zur Entomologie, 33: 257–381.

 

Meregalli M. & Fremuth J. 2013: Cleonini. Pp. 437–456. In: Löbl I. & Smetana A. (eds): Catalogue of Palaearctic Coleoptera, Vol. 8: Curculionoidea II. Leiden, Brill.

 

Smreczyński S. (1968): Klucze do oznaczania owadów Polski, Część XIX, Chrząszcze – Coleoptera. Zeszyt 98c, Ryjkowce-Curculionidae. Podrodziny Tanymecinae, Cleoninae, Tanyrhynchinae, Hylobiinae. PWN, Warszawa.

 

Stejskal R. & Trnka F. (2013): Nosatci tribu Cleonini a rodu  Lixus v České republice (Coleoptera: Curculionidae: Lixinae). Klapalekiana 49: 111–184.