Psacasta exanthematica - štítovka

9. 4. 2016 vytvořil Stanislav Rada

Psacasta exanthematica (Scopoli, 1763) – štítovka

Syn.: Cimex cerinthe Fabricius, 1787; Tetyra pagana Fabricius, 1803; Psacasta conspersa Germar, 1839; Scutellera albopunctata Krynicki, 1871; Psacasta affinis Reuter, 1900; Psacasta pallida Reuter, 1902; Psacasta simillima Horváth, 1917

Čeleď: Scutelleridae – štítovkovití

Status: EN

 

Popis: Tělo je silně vyklenuté, 9–12 mm dlouhé. Štítek (scutellum) je mohutně vyvinutý a zakrývá úplně celý zadeček (což je typické pro štítovky obecně). Třetí tykadlový článek je výrazně zkrácený. Základní zbarvení těla je žlutohnědé až hnědočerné, někdy s fialovým nádechem. K tomu se přidává husté černé tečkování a bílé až krémové skvrnky. Toto zvláštní zbarvení jí pomáhá splynout se suchými listy při bázi živné rostliny.

 

Možná záměna: Nezaměnitelný druh.

 

Rozšíření: Teplomilný druh obývající severozápadní Afriku, jižní Evropu, jih střední Evropy (na severu nejdále v jižním Německu, jihu ČR a Slovensku; dva staré nálezy jsou udávány i z jižního Polska). Areál pokračuje dále na východ přes Ukrajinu, jih Ruska, Turecko, Írán, Afghánistán a středoasijské státy až po Altaj.

 

V ČR pouze v nejteplejších oblastech jižní Moravy.

 

Biologie a ekologie: Obývá xerotermní lokality s výskytem živných rostlin (stepi, písčiny, pískovny apod.).

Živí se sáním na rostlinách čeledi brutnákovité, nejčastěji na hadinci obecném (Echium vulgare) nebo pilátu lékařském (Anchusa officinalis), pod jejichž listovými růžicemi se ukrývá. Vývoj je jednogenerační. Přezimují dospělci, kteří se na jaře páří a kladou vajíčka. Nymfy rostou během léta a dospívají na přelomu srpna a září. S dospělci je možno se setkat v podstatě po celou vegetační sezónu – ti ze staré generace přežívají až do léta, na jehož sklonku již nastupuje generace nová.

 

Ohrožení a ochrana: V červeném seznamu ČR veden jako ohrožený druh, zákonem však není chráněn. U nás na okraji areálu. Ohrožujícím faktorem je degradace a zarůstání jeho lokalit. Náhradním antropogenním biotopem se stávají pískovny i jiné těžebny.

 

Taxonomická poznámka: Rod Psacasta se člení na dva podrody – Psacasta (s. str.) a Cryptodontus. V ČR se vyskytují 2 zástupci rodu – Psacasta (Psacasta) exanthematica z prvního podrodu a Psacasta (Cryptodontus) neglecta z druhého.

Druh P. exanthematica se dále člení na 3 poddruhy. Nominátní poddruh P. exanthematica exanthematica žije v jižní Evropě (kromě západní části) a na jihu střední Evropy, včetně ČR. Poddruh P. exanthematica cerinthe obývá Maroko, Alžírsko, Tunisko, Španělsko, Portugalsko, Korsiku, Sardinii a Sicílii. Poddruh P. exanthematica conspersa je rozšířen od Maďarska dále na východ.

 

 

Literatura:

 

Carapezza A., Kerzhner I.M. (2005): Species of the subgenus Psacasta s. str. (Heteroptera: Scutelleridae). Zoosystematica Rossica 14: 55–60.

 

Lis J.A., Lis B., Ziaja D.J. (2012): Heteroptera Poloniae 2 – Pentatomoidea Część I. Opole.

 

Stehlík J.L. (1995): Results of the investigations on Hemiptera in Moravia made by the Moravian Museum (Pentatomoidea VII). Acta Musei Moraviae, Scientiae Naturales (Brno) 79: 85–96.

 

Wachmann E., Melber A., Deckert J. (2008): Wanzen. Band 4: Pentatomomorpha II: Pentatomoidea: Cydnidae, Thyreocoridae, Plataspidae, Acanthosomatidae, Scutelleridae, Pentatomidae. Goecke & Evers, Keltern.