Prunella vulgaris - černohlávek obecný

30. 9. 2012 vytvořil Michal Hroneš

Prunella vulgaris L. – černohlávek obecný
Syn.: Prunella reptans Dumort., Prunella surrecta Dumort., Prunella alpina Schur, Prunella pratensis Schur, Brunella oficinalis Crantz
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Status: běžný druh

Popis: Vytrvalé, obvykle poměrně drobné, někdy však až 30 cm vysoké byliny s vystoupavou až přímou, olistěnou, nepravidelně čtyřhrannou lodyhou. Listy jsou řapíkaté až téměř přisedlé, vejčité, na bázi klínovité, na konci tupě špičaté až oblé, celokrajné nebo oddáleně vroubkované. Nejvyšší pár listů vyrůstá těsně pod květenstvím. Květenství je lichoklas složený z několika lichopřeslenů, které jsou tvořeny 5-10 drobnými modrofialovými pyskatými květy. Listeny v květenství jsou široce vejčité, na okraji brvité. Kalich je dvoupyský, červenohnědý. Plodem jsou tvrdky.

Možná záměna: Od podobného, avšak nápadně statnějšího, černohlávku velkokvětého (Prunella grandiflora) se liší menšími květy a nejvyšším párem listů vyrůstajícím těsně pod květenstvím. Od černohlávku dřípeného (Prunella laciniata) se liší celokrajnými listy, barvou květů a kalicha. Všechny naše černohlávky se navzájem kříží, což může do jisté míry stěžovat determinaci: Prunella × intermedia (P. laciniata × vulgaris) se vyznačuje špinavě modrožlutou barvou květů a nepravidelně zubatými listy, Prunella × spuria (P. grandiflora × vulgaris) se vyznačuje poměrně velkými květy, nejhořejším párem listů téměř podpírajícím květenství a několika znaky na tyčinkách.

Rozšíření: Téměř kosmopolitně rozšířený druh. Vyskytuje se v Evropě od Islandu po Kanárské ostrovy, v severní Africe, na Blízkém Východě, na západní Sibiři, v jižním podhůří Himálají, v jihovýchodní Asii a v Severní Americe. Pravděpodobně zavlečen byl na Nový Zéland, do Austrálie a do střední a jižní Ameriky.

V ČR velmi hojný od nížin do hor, vzácný je pouze v nejvyšších horských polohách, kam se však postupně šíří podél turistických cest.

Ekologie:
Druh luk, pastvin, mezí, lesních okrajů, vlhkých lesních cest či břehů vod. Často se vyskytuje také na antropicky ovlivněných biotopech, např. na zahradách, v parcích, městských trávnících či podél cest. Vyhovují mu vlhčí, na živiny bohaté půdy.

Černohlávek obecný je takzvaný gynodioecický druh. To znamená, že v jeho populacích se vyskytují jak rostliny s oboupohlavnými, tak i rostliny s jednopohlavnými květy. Samičí rostliny mají obvykle zakrnělé tyčinky.

Hemikryptofyt, který kvete od června do začátku října.

Taxonomická poznámka: Jedná se o taxonomicky poměrně složitý komplex, který se v rámci svého areálu rozpadá na několik drobnějších taxonů, které jsou hodnoceny jako druhy či variety. Kromě nominátní subsp. vulgaris jsou rozlišovány ještě subsp. estremadurensis (endemit Portugalska), subsp. hispida (jižní a jihovýchodní Asie) a subsp. lanceolata (Severní Amerika a východní Asie).

 

Literatura:

Hrouda L. (2000): Prunella L. – In.: Slavík B. (ed.), Květena České republiky 6, Academia, Praha, 640 – 646.

Li X. & Hedge I. C. (1994): Prunella L. – In.: Wu Z. Y. & Raven P. H. (eds), Flora of China vol. 17 (Solanaceae–Lamiaceae), Science Press (Beijing) and Missouri Botanical Garden Press, St. Louis, 134–135.