Polygonia c-album - babočka bílé c

20. 4. 2009 vytvořil Filip Trnka

Polygonia c-album (Linnaeus, 1758) – babočka bílé c

Čeleď: Nyphalidae – babočkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Rozpětí křídel 46–50 mm, zbarvení oranžové s černými skvrnami. Křídla jsou na okrajích hluboce vykrajovaná. Spodní strana křídel je šedo-hnědě zbarvena a na zadních křídlech můžeme vidět skvrnu ve tvaru písmene c. V létě se můžeme setkat se světleji zbarvenými jedinci, kteří jsou označováná jako forma Polygonia c-album f. hutchinsoni. Jsou to motýli druhé generace která nepřezimovala. Housenka je zbarvena do hnědo-černa s  velkou bílou skvrnou na hřbetu. Jemně ochlupená s bílými výrustky.

 

Možná záměna: S našimi druhy baboček prakticky nezaměnitelná, jediným druhem s kterým by se teoreticky dala zaměnit je babočka drnavcová (Polygonia egea), ale ta byla nalezena v ČR pouze jedinkrát a to na střední Moravě u Úsobrna nedaleko Boskovic. Nejspíše se jednalo o zavlečeného jedince. Polygonia egea je světleji oranžově zbarvena, nemá tmavé okraje křídel a okraje křídel nejsou z daleka tak hustě a hluboce vykrajovány.

 

Rozšíření: Rozšířena v celém palearktu, v severní Africe, přes Evropu až do Asie po Japonsko.

 

V ČR patří mezi nejběžnější druhy motýlů, od nížin do hor.

 

Biologie a ekologie: S motýli první generace se setkáme již od dubna do června. Druhá generace nastupuje od července do srpna. Biotopy, na kterých se s babočkou bílé c setkáme jsou především okraje lesů, polní remízky a lesní světliny. Housenky žijí na různých rostlinách a jednotlivé populace jsou často specializovány na jinou rostlinu, specializace je podmíněna geneticky. Díky tomuto se babočka bílé c stala modelovým druhem pro výzkum potravních preferencí. Mezi nejčastější živné rostliny patří kopřiva dvoudomá (Urtica dioca), chmel otáčivý (Humulus lupulus), ale také různé stromy jako vrby (Salix), jilmy (Ulmus) a břízy (Betula).

 

     

Literatura:

 

Beneš J., Konvička M., Dvořák J., Fric Z., Havelda Z., Pavlíčko A., Vrabec V., Weidenhoffer Z. (2002): Motýli České republiky: Rozšíření a ochrana I, II. SOM, Praha.